کد خبر: 41191
تاریخ انتشار: دوشنبه, 21 بهمن 1398 - 07:43

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

بنه گز روستای برتر دوستدار کتاب کشور معرفی شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان بوشهر
روستای بنه گز شهرستان تنگستان با قرار گرفتن در میان برگزیدگان جشنواره روستاها و عشایر ایران به عنوان روستای دوستدار کتاب در کشور معرفی شد.
بنه گز روستای برتر دوستدار کتاب کشور معرفی شد

به گزارش لیزنا، ششمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با ارسال آثاری از یک‌هزار و ۴۱۹ روستا و آبادی در تهران برگزار شد که پس از چند مرحله داوری روستاهای برتر و شایسته تقدیر انتخاب شدند.

در این مراسم روستای بنه گز شهرستان تنگستان، استان بوشهر در بین ۱۰ روستای برتر و برگزیده حوزه کتاب و کتابخوانی انتخاب و معرفی شد.

سیدعلی هاشمی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر، ضمن تبریک این افتخار آفرینی گفت: انتخاب بنه گز به عنوان روستای برتر دوست دار کتاب مرهون برنامه ها و تلاش های  کلثوم علی پور، مسئول کتابخانه شهدای سپاه این روستا و حمایت و همدلی دهیار و شورای اسلامی با فعالیت های این نهاد صد درصد فرهنگی است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان بوشهر بیان داشت: این کتابخانه دارای بیش از  800 عضو فعال بالغ بر 7500 نسخه کتاب بوده و به یک مرکز فرهنگی علمی در این روستا تبدیل شده است.

سیدعلی هاشمی افزود: برگزاری نشست‌های کتابخوانی و نقد ادبی، برگزاری کارگاه آموزشی نویسندگی، برگزاری مسابقات کتابخوانی و بلندخوانی، قصه‌گویی، شب شعر، نمایشگاه‌های نقاشی و روزنامه‌های دیواری با موضوع کتابخوانی بخشی از فعالیت‌های ارسالی از طرف این روستاه به دبیرخانه مرکزی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که موجب انتخاب آن شده است.

وی تصریح کرد: هدف این جشنواره ترویج فرهنگ کتابخوانی، حمایت از اقدامات انجام‌شده در روستاها، پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و همچنین معرفی فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی است که با مشارکت مردم و دستگاه‌های فعال در روستا انجام شده یا اجرای آن برای سال آینده پیش‌بینی شده است. 

گفتنی است این دومین افتخار آفرینی کتابخانه شهدای سپاه بنه گز با مسئولیت کلثوم علی پور در سطح ملی است که اولین آن آبانماه امسال و به عنوان کتابخانه برتر روستایی کشور از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور انتخاب شده است.

ششمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در سال ۱۳۹۸ توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهرها و روستاهای دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای مختلفی اعم از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری­ها و دهیاری­های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نهادهای دیگر همکار برگزار می‌شود.