کد خبر: 44751
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 03 آذر 1400 - 11:53

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

جوایز یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی افزایش یافت

منبع : لیزنا
به دنبال تمدید مهلت شرکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جوایز این دوره در سه سطح کتابخانه ای، شهرستانی و ملی افزایش یافت.
جوایز یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی افزایش یافت

به گزارش لیزنا، به دنبال تمدید مهلت اولیه شرکت در یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی، جوایز این دوره افزایش یافت.

در نظر گرفتن سه سطح جایزه به ازای مشارکت کنندگان (کتابخانه ای و شهرستانی و ملی) در این دوره تعداد و مبلغ جوایز را نسبت به سنوات قبل به میزان رشد دو برابری رساند.  به طوریکه که در بخش ملی ۱۵۶ جایزه، در بخش کتابخانه‌ای به ازای هر کتابخانه حداکثر ۲۰، حداقل ۴ جایزه و در بخش شهرستانی ۲ جایزه برای هر خانواده پیش بینی شد. بر این اساس، در این دوره برای گروه سنی خردسال سهمیه‌ای جدا در نظر گرفته شد. در سطح کتابخانه ای، در بخش فردی در هر کتابخانه تعداد ۸ سهمیه جایزه به گروه سنی خردسال و کودک تعلق می گیرد و در هر رشته به ۲ برگزیده یک میلیون ریال اهدا خواهد شد. ۶ سهیمه به بخش نوجوان تعلق می گیرد و در هر رشته ۱ میلیون و پانصد هزار ریال به نفرات برگزیده اهدا می شود. همچنین ۶ سهمیه ویژه بخش جوان و بزرگسال است و به برگزیدگان رشته های پویش کتابخوان، داستان کوتاه، قصه گویی و شعرسرایی ۲ میلیون ریال، به برگزیده بخش چهارگزینه ای ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و به برگزیده بخش تولید آثار هنری ۳ میلیون ریال تعلق می گیرد. لازم به ذکر است در این بخش حداقل جایزه هر کتابخانه ۴ عدد بوده و افراد با کسب نمره بالای ۱۸ در اولویت قرعه کشی قرار می گیرند.

در سطح شهرستانی، با انجام قرعه کشی در بخش خانوادگی با شرط کسب نمره میانگین ۱۸ به بالا، در هر شهرستان به دو خانواده  جایزه تعلق می گیرد. به خانواده های دو نفره جایزه ۳ میلیون ریالی، به خانواده سه نفره جایزه ۶ میلیون ریالی، به خانواده های چهارنفره جایزه ۹ میلیون ریالی و به خانواده های بیش از ۵ نفر ۱۲ میلیون ریال تعلق می گیرد.


در سطح ملی، در بخش فردی از ۸ برگزیده در هر رشته، در بخش خانوادگی از ۸ خانواده، در دو رشته اختصاصی مروجان فرهنگ رضوی(ویژه کتابداران) از ۱۲ نفر و منابع برتر(ویژه ناشران) از ۸ نفر (مجموعا ۱۵۶ نفر) با اهدای لوح سپاس و جوایز نقدی تقدیر خواهد شد. بر این اساس ۳۲ سهمیه به بخش خردسال و کودک اختصاص دارد؛ به برگزیدگان بخش خردسال در هر رشته ۵ میلیون ریال و به برگزیدگان بخش کودک در رشته نقاشی ۷ میلیون ریال و در رشته پویش کتابخوان مجازی ۶ میلیون ریال تعلق می گیرد. ۴۸ سهمیه به بخش نوجوان اختصاص دارد؛ به برگزیدگان رشته های نقاشی، قصه گویی، شعرسرایی، پویش برای امام زمانم ۸ میلیون ریال، به برگزیدگان رشته پویش کتابخوان ۷ میلیون ریال و به برگزیدگان رشته چهارگزینه ای ۶ میلیون ریال تعلق می گیرد. ۴۸ سهمیه به بخش جوان و بزرگسال اختصاص دارد؛ به برگزیدگان رشته پویش کتابخوان ۸ میلیون ریال، به برگزیدگان رشته های داستان کوتاه، قصه گویی و شعرسرایی ۹ میلیون ریال، به برگزیدگان رشته چهارگزینه ای ۷ میلیون ریال و به برگزیدگان رشته تولید آثار هنری ۱۰ میلیون ریال تعلق می گیرد. ۸ سهمیه به بخش خانوادگی اختصاص دارد و بر این اساس به خانواده های دو نفره جایزه ۱۵ میلیون ریالی، به خانواده های سه نفره جایزه ۲۰ میلیون ریالی، به خانواده چهارنفره جایزه ۲۵ میلیون ریالی و به خانواده های بیش از ۵ نفر جایزه ۳۰ میلیون ریالی تعلق می گیرد. همچنین ۱۲ سهمیه به بخش مروجان فرهنگ رضوی(ویژه کتابداران) اختصاص دارد و به برگزیدگان جایزه ۱۲ میلیون ریالی تعلق می گیرد. در نهایت جایزه بخش منابع برتر ویژه ناشران اهدای لوح سپاس و خرید کتاب در صورت تأیید خواهد بود.


گفتنی است، یازدهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه‌السلام و معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی، شناسایی و معرفی کتاب های فاخر مرتبط با فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) و بخش ویژه حضرت مهدی(عج)، با انتشار فراخوانی از ۲۲ خرداد ماه همزمان با آغاز دهه کرامت شروع به فعالیت کرده است. با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی ادارات کل استانی نهاد مبنی بر درخواست تمدید مدت زمان شرکت در جشنواره و با توجه به شرایط بیماری کرونا در جامعه، تماس‌های متقاضیان و مجریان استانی و بازگشایی کتابخانه‌ها، مدارس و ...، با تصمیم شورای سیاستگذاری، مهلت ثبت نام و شرکت در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی تا ۳۰ آذر ماه تمدید شد.