کد خبر: 41385
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 29 اسفند 1398 - 10:51

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

بخش دوم مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی آغاز شد

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
با توجه به تعطیلی موقت کتابخانه های عمومی سراسر کشور طی اطلاعیه ای بخش دوم جشنواره مرور نویسی اعلام شد.
بخش دوم مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی آغاز شد

به گزارش لیزنا، دبیرخانه «مسابقه آموزشی و جشنواره مرور نویسی» با صدور دومین اطلاعیه آغاز بخش دوم این جشنواره را با معرفی منابع مسابقه و بارگزاری فایل منابع برای مطالعه و نگارش مرورها و گزارمان ها اعلام کرد.

در این اطلاعیه ضمن تبریک فرارسیدن سال ۱۳۹۹ بر انتخاب کتاب های مورد علاقه از فهرست پیشنهادی، مطالعۀ کتاب و نگارش و ارسال مرور و گزارمان تاکید شده است.

در بخش دوم این جشنواره به‌اقتضای منابعِ در دسترس و نظر همکاران و کارشناسان، فصل بهارانۀ جشنواره با فهرست پیشنهادی از کتاب‌های داستانی و غیرداستانی تألیفی و ترجمه‌ای گشوده می‌شود و در مراحل و فصل‌های بعد بر گونه‌های خاص (داستان فارسی، منابع غیرداستانی و ...) تمرکز خواهد شد.

فایل کتاب‌های پیشنهادی این مرحله، در «کتابخانۀ الکترونیکی» سامانه آموزش کارکنان نهاد بارگزاری شده و در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفته است.

همکاران با برگزیدن کتاب مورد علاقه از میان عنوان‌های پیشنهادی، می‌توانند پس از مطالعه، با استفاده از مهارت‌های خود و یا آموزه‌های کسب‌شده در بخش اول جشنواره به نگارش یک مرور، یک گزارمان و یا هردو (یک مرور و یک گزارمان از منبع منتخب، به گزینش و سلیقۀ شرکت‌کننده) اقدام کنند.

قالب نگارش مرور و گزارمان، همچنین نحوۀ ارسال آن متعاقباً در اطلاعیۀ سوم اعلام خواهد شد.

گفتنی است در بخش اول جشنواره با هدف کسب آمادگی و بازخوانی آموزه ها، مطالعۀ دو کتاب «چگونه مرور کتاب بنویسیم؟: مرورنویسی برای مشاورۀ خوانندگان» و درسنامۀ «خدمات مشاورۀ خوانندگان در کتابخانۀ عمومی» پیشنهاد شده بود.

بخش سوم جشنواره به داوری، گزینش و معرفی مرورهای برتر و تقدیم جایزه های نقدی اختصاص خواهد یافت و در بخش چهارم مرورهای برگزیده به شیوة مناسب در اطلاعات منبع شناختی «سامان»، به عنوان سنگ بنای زیرسامانه و شبکۀ «مشاورۀ خوانندگان» در کتابخانه های عمومی ایران بارگزاری خواهد شد.

لازم به ذکر است مراحل و بخش‌های مختلف جشنواره مرورنویسی با مشارکت ادارات‌ کل آموزش و پژوهش، تأمین منابع و امور فرهنگی برگزار می‌شود.