کد خبر: 41610
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 17 ارديبهشت 1399 - 18:09

داخلی

»

کتابخانه‌های عمومی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان؛

جشنواره کتابخوانی رضوی رویدادی جریان ساز در حوزه فرهنگ است

منبع : اداره کل کتابخانه های عمومی خوزستان
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: رویکرد ما در کانون پرورش فکری کودکان تقویت و تعمیق باورهای دینی کودکان و تربیت بر پایه دینی است.
جشنواره کتابخوانی رضوی رویدادی جریان ساز در حوزه فرهنگ است

به گزارش لیزنا ، وحید کیانی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان اظهار کرد: پیوند عاطفی ایرانی به ویژه کودکان و نوجوانان با سیره و زندگی و شخصیت گوهربار ائمه به ویژه امام رضا(ع) انکارناشدنی است.

وی افزود: نگاه کودکان و نوجوانان به اهل بیت (ع) به ویژه امام هشتم برای ما ارزش و اعتباردیگری دارد زیرا ما افتخار میزبانی از امام رضا(ع) را در ایران و شهر مقدس مشهد داریم.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان تصریح کرد: این میل و رغبت باعث شده است که حضور بافضیلت امام رضا(ع) برای ما و جامعه ما آثار وبرکات زیادی داشته باشد.

کیانی گفت: اگر ما بتوانیم ظرفیت های خود را در حوزه مطالع، پژوهش و آفرینش آثار و فرآورده های فرهنگی و هنری و ادبی به این سو سوق دهیم که سرشار از اخلاق و رفتار است موجب تربیت و پرورش نسلی توانمند می شود.

وی اضافه کرد: از کودکان و نوجوانان خوزستانی دعوت می کنمکه به این پویش ارزشمند فرهنگی بپیوندند و مشارکت داشته باشند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: فرهنگ جامعه ما دینی است و کودکان و نوجوانان ما از همان ابتدای دوران کودکی با اهل بیت (ع) آشنا می شوند و این آشنایی باعث شکل گیری یک شخصیت سالم در آنها و تعلق خاطر به اهل بیت به ویژه امام رضا(ع) می شود.

کیانی گفت: کودکان و نوجوانان این سرزمین با اهل بیت (ع) به ویژه امام رضا(ع) انس و الفت خاصی دارند و برگزاری جشنواره رضوی بهترین ابزار و بستر برای تقویت این انس و الفت است که با ابزار کتاب و دانش و معرفت همراه شده.

وی تصریح کرد: ائمه اطهار و به ویژه امام رضا(ع) تأکید خاصی بر توجه و اهمیت دادن به تربیت کودکان و رعایت حقوق آنها دارند و تربیت صحیح کودکان را عامل سعادت خانواده و جامعه می دانند.

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان گفت: جامعه ای به سعادت می رسد که با کتاب انس و الفت داشته باشد و خوشبختی وسعادت واقعی بشری در توجه به سیره زندگی ائمه اطهار (ع) است.

کیانی افزود: آنچه امروز برای تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان به آن نیازمندیم الگوهای عملی تربیتی و پرورشی است که این الگوها را می توان در زندگی وسیره اهل بیت(ع) جستجو کرد.

وی تصریح کرد: رویکرد کانون پرورش کودکان و نوجوانان برای تربیت و پرورش کودکان و انتقال روش های صحیح زیست انسان مدارانه استفاده از منابع دینی است و در فعالیت های پرورشی و تربیتی خود به ویژه در حوزه قصه و قصه گویی توجه خاصی با زندگی و سیره ائمه دارد.

 دکتر محمد جورند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در خوزستان همزمان با سراسر کشور اظهار کرد: خوزستان قدمگاه ورود امام رضا(ع) به ایران و دروازه ورود تشیع به کشور بوده است و برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی مناسبت فرهنگی و تقارن خوبی با استان ما دارد.

وی افزود:  جشنواره کتابخوانی رضوی طرحی خلاقانه و بسیار اندیشمندانه است که توسط نهاد کتابخانه های عمومی کل کشور و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با هدف گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی و بسط و توسعه فرهنگ رضوی و آشنایی اقشار مختلف مردم با شخصیت و سیره زندگی امام رضا(ع) برگزار می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تصریح کرد: این جشنواره اتافق بسیار مبارکی است و امام رضا(ع) در میان مسلمانانه و به ویژه ما ایرانیان به عنوان عالم آل محمد(ص) شناخته می شود و ایشان کسی بوده که در حوزه های علمی صاحب نظر بوده و شاگردان و دانشمندان زیادی را تربیت کرده و پرورش داده است.

جوروند گفت: امام رضا(ع) پاسخ های بسیار متقن و محکمی را در دوران امامت شان برای ابهامات و مسائل ناشناخته داشته اند و همه شبهات را با پاسخ های دقیق برطرف کردند و اندیشه های ائمه اطهار و به ویژه امام رضا(ع) برای زندگی امروز سودمند و کاربردی و حلال مشکلات بشر هستند.

وی ادامه داد: دین اسلام همواره مشوق کسب دانش و رهایی از جهل و تاریکی بوده و ائمه اطهار منبع و سرشار لایزال معرفت هستند و وجود مبارک آنها موجب تابیده شدن نور معرفت در میان بشریت می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با دعوت از اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان براش مشارکت  در جشنواره کتابخوانی  رضوی و همراهی در برگزاری آن، افزود: تفاوت این جشنواره با سایر جشنواره ها این است که علاوه بر این که می تواند به نشر فرهنگ و دانش کمک کند، بلکه از نظر معنوی یک رویداد جریان ساز است که به ارتقای معنویت و اخلاق در جامعه از طریق نشر فرهنگ کتابخوانی و روضی کمک می کند.

جوروند بیان کرد: جشنواره کتاب خوانی رضوی پیوند میان علم و معنویت  و بدین واسطه اتفاق مبارکی از طریق کتابخوانی در کشور رقم خورده است.

وی ادامه داد: در ایام کنونی که به واسطه کرونا مردم مجبور به ماندن در خانه شده اند و این مسئله فرصتی را برای اوقات فراغت پدید آورده است برگزاری جشنواره رضوی فرصت بسیار بی نظیری برای انس با کتاب و کتابخوانی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به نقش موثر کتاب در کاهش آسیب های اجتماعی یادآور شد: آشنایی با فرهنگ و سیره ائمه (ع) و به ویژه سبک زندگی امام رضا(ع) می تواند جامعه و خانواده ها را دربرابر آسیب های خزنده اجتماعی بیمه و سدی محکم دربرابر آنها باشد.

به گفته جوروند تقارن جشنواره رضوی با ماه رجب و شعبان و رمضان فرصتی بی بدیل برای معنویت افزایی و گسترش معارف رضوی در جامعه است.