کد خبر: 43547
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 18 فروردين 1400 - 14:41

داخلی

»

گزارش

کتابخانه مرکزی شیروان با حضور علیرضا مختارپور افتتاح شد

منبع : پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور
کتابخانه مرکزی شیروان با حضور دبیرکل، معاونان و مسئولان نهاد کتابخانه های عمومی کشور و مسئولان استانی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی افتتاح شد.
کتابخانه مرکزی شیروان با حضور علیرضا مختارپور افتتاح شد

به گزارش لیزنا، کتابخانه مرکزی شیروان در استان خراسان شمالی ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی؛ هوتن والی نژاد، معاون اداری و مالی؛ هادی امیری، مدیرکل امور عمرانی نهاد؛ علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری؛ علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی؛ حجت‌الاسلام حسین تکمیلی، امام جمعه شیروان؛ علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح شد.

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و پیگیری‌های وزیر کشور برای افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان گفت: از همراهی آقای رحمانی فضلی برای به ثمر نشستن این پروژه کمال تشکر را دارم و در جلسه‌ای که بهمن ماه که با وی داشتم، باز هم جویای وضعیت کتابخانه مرکزی شیروان شدند که نوید افتتاح این کتابخانه را در ابتدای سال جاری دادم؛ اگرچه بسیار مایل به شرکت در این مراسم بودند، اما مشغله بسیار مانع از بهره مندی ما از حضور ایشان شد.

مختارپور در ادامه همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف و مسئولان استانی و شهری این منطقه را ستودنی و مثال زدنی عنوان کرد و گفت: در سال ۱۳۹۷ که در این استان و در جلسه مدیران استانی خراسان شمالی شرکت کردیم و کتابخانه مرکزی بجنورد و کتابخانه عمومی راز و جرگلان را افتتاح کردیم، آنجا هم از هماهنگی و همدلی موجود در این منطقه صحبت شد. باید قدر این همکاری و هم‌افزایی را دانست.

وی افزود: متاسفانه ما در برخی از مناطق کشور سراغ داریم که برخی از مسئولان و برخی از دستگاه‌ها تلاش می‌کنند که فعالیت‌های فرهنگی و به خصوص کتابخانه ای متوقف شود و یا پیش نرود  و هیچ توجهی به حوزه مسائل فرهنگی و به خصوص کتابخوانی ندارند. اما در این استان از زمان استاندار و مسئولان سابق تا کنون این روحیه خوب وجود داشته که جای تقدیر و تشکر دارد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در ادامه با تقدیر از اقدامات معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد گفت: آقای رمضانی از اغلب مدیران و معاونین نهاد جوان تر است و خوشبختانه در  چند سالی که در نهاد حضور دارد نقش بسیار مهمی در تکمیل کتابخانه های مرکزی در مناطق مختلف داشته‌ و این مسیر را ادامه خواهد داد.

مختارپور همچنین درباره روند افتتاح کتابخانه‌ها در کشور طی سال‌های اخیر گفت: نهاد از سال ۱۳۹۳ تا کنون هر سال بیش از ۱۰۰ کتابخانه جدید به مجموعه کتابخانه‌های عمومی اضافه کرده است. البته این به آن معنی نیست که هر سال ۱۰۰ کتابخانه به سرجمع کتابخانه ها اضافه شده است چرا که بر اساس سوانح طبیعی مانند سیل و زلزله و یا بر اثر فرسودگی برخی از کتابخانه‌ها را از دست داده‌ایم. اما این روند ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در سال‌های اخیر در دیدار با مسئولان مختلف بارها تاکید و تکرار کرده‌ام که هر بودجه ای که از بخش فرهنگی و به خصوص کتابخانه ها دریغ می شود، در سال‌های آینده چند برابر آن صرف مقابله با آسیب های اجتماعی می شود. با اینکه در آن لحظه همه موافقت می کردند، اما در نهایت بودجه‌ها اختصاص پیدا نمی کرد. 

وی افزود: این پیشرفتی که نهاد در فعالیت های خود داشت شاید برای برخی این شبهه را ایجاد کند که ما امکانات خوبی در اختیار داشتیم. اما نهاد با وجود پیگیری‌های زیاد، برخلاف دستگاه‌های دیگر کمترین رشد بودجه را داشته، متاسفانه در سال‌های قبل کم لطفی هایی شده بود. اما امسال نمایندگان مجلس برای اصلاح بودجه تلاش کردند، اما باز هم این مقدار به اندازه نیاز نهاد نبوده و نیست که امیدواریم این مسئله برطرف شود که در سال ۱۴۰۰ همه کتابخانه های مرکزی دیگری را هم به افتتاح برسانیم.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با اشاره به آیات قرآن کریم گفت: قرآن کریم به ما آموزش داده آنچه که می ماند چیزی است که برای مردم نفعی داشته باشد. چیزی که برای مردم نفعی نداشته باشد، ماندگار نخواهد بود. این کتابخانه ان‌شاءالله جایی خواهد بود که مردم از آن استفاده می کنند و برای آنها ماندگار خواهد ماند.

مختارپور با اشاره به وضعیت حاکم بر شهر شیروان به واسطه شیوع بیماری کرونا و افتتاح این کتابخانه توضیح داد: ما تجربه‌ای در این زمینه داشتیم که از آن درس گرفتیم و تصمیم بر آن شد که این کتابخانه را امروز افتتاح کنیم. چراکه در اسفند ۹۸ کتابخانه مرکزی یزد آماده افتتاح بود، اما به دلیل شیوع کرونا این افتتاح به تعویق افتاد تا در نهایت در اسفند ۹۹ افتتاح شد. بر این اساس تصمیم گرفتیم کتابخانه را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی افتتاح کنیم و فعالیت را نیز با رعایت کامل دستورات ستاد کرونا ادامه دهیم؛ چرا که خدمات کتابخانه‌های ما در ایام کرونا همچون پیک کتاب ادامه دارد و به لطف خدا امیدواریم به زودی اوضاع بهتر شود.

افتتاح کتابخانه حرکت در مسیر علم، فرهنگ، اندیشه و تمدن اصیل اسلامی است

حجت‌الاسلام حسین تکمیلی، امام جمعه شیروان در این مراسم گفت: بسیار خرسندیم که در ابتدای سال شاهد افتتاح یکی از پروژه های بسیار ارزشمند و باشکوه شهرستان شیروان و استان خراسان شمالی هستیم. مقام معظم رهبری همواره بخش نرم افزاری انقلاب اسلامی را توسعه فکر و اندیشه دانسته اند. ما در بخش سخت افزاری کارهای بسیاری انجام داده ایم؛ انقلاب اسلامی، حرکت بزرگی را در دنیا ایجاد کرده است با این حال فکر و اندیشه و سبک زندگی اسلامی، چیزی است که برای آن قیام کردیم و باید برای ترویج آن همت کنیم. چنین پروژه هایی، حرکت در مسیر علم، فرهنگ، اندیشه و تمدن اصیل اسلامی است و چنانچه به خوبی طی شود می توانیم فرهنگ ناب اسلامی را به دنیا عرضه کنیم.

وی ضمن تقدیر از تمامی دست اندرکاران افتتاح این پروژه در سطح ملی، استان و شهرستان، بیان کرد: امید است این کتابخانه منشأ خیر و برکت و ارزش در شهرستان شیروان شود و بتوانیم نخبگان علمی ارزشمندی را تربیت کنیم.

افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان نتیجه هم افزایی مسئولان استان است

علی جدی، نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این برنامه ضمن تبریک سال نو و خیرمقدم به حاضران، گفت: در سال ۱۳۸۹ وزیر محترم کنونی کشور در کلنگ زنی این کتابخانه حضور داشتند و در سال ۱۳۹۳، بودجه سفر مقام معظم رهبری و  تصویب و در سال ۱۳۹۵ به این پروژه تخصیص یافت. همچنین از همکاری های شهرداری و شورای شهر و استان و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در به انجام رسیدن این پروژه سپاس گزارم. افتتاح این کتابخانه نتیجه هم افزایی مسئولان استان است. من به عنوان فردی که کوچک ترین نقش را داشته است، در جریان احداث این پروژه چندین بار بازدید داشته ام و برایم دغدغه بود؛ چراکه به اعتقاد من هرچه مجتمع های فرهنگی بیشتر شود، بزهکاری های اجتماعی کمتر خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از دبیرکل نهاد و مدیرکل کتابخانه های عمومی استان لزوم توجه به بحث محوطه سازی، تکمیل آمفی تئاتر کتابخانه و جذب نیروی انسانی متخصص برای کتابخانه مرکزی شیروان را یادآور شد.

هزینه کردن برای ساخت کتابخانه سرمایه گذاری برای توسعه دانش، خلاقیت و نوآوری است

در این مراسم علی بیک زاده، معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار خراسان شمالی، ضمن خیرمقدم به دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری امسال را سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها نامیدند و در فرمایش ایشان تولید به معنای خودکفایی، استقلال و رقابت با کالاهای خارجی است. شعار امسال باید سرلوحه کار تمام مدیران استان و کشور قرار گیرد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری در خصوص کتابخوانی می فرمایند «امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، بلکه یک واجب دینی است». رواج کتابخوانی در جامعه همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده است. اهمیت کتاب و کتابخانه در جامعه ما بر کسی پوشیده نیست. ما کتاب را حافظه جامعه بشریت می دانیم؛ کتاب نماد آگاهی و رشد فکری و فرهنگی یک جامعه است. توسعه فکری و فرهنگی یک جامعه در گرو گسترش فرهنگ کتابخوانی است. کتابخانه تنها نهاد اجتماعی شناخته شده ای است که زمینه کتابخوانی را فراهم و امر مطالعه را ترویج می کند. امروز در این راستا امر مبارکی در شهرستان شیروان رخ داده است. کتابخانه به تخلیه روح و فکر انسان کمک می کند. کتابخانه مواریث فرهنگی، دانش های نهفته، تفکر گذشتگان و همچنین اندیشه های موجود را به نسل های بعدی منتقل می کند. هزینه کردن برای ساخت کتابخانه، مدرسه و دانشگاه در واقع سرمایه گذاری است و نتیجه و برگشت سرمایه در این موارد چندین برابر خواهد بود؛ چراکه به توسعه دانش، خلاقیت و نوآوری می انجامد.

بیک زاده تصریح کرد: به گواه تاریخ تنها ذخایر و سرمایه های علمی ما توسط کتابخانه ها به نسل ها انتقال یافت. جمع آوری و نگهداری کتب و دسترس پذیر کردن آن ها، بزرگ ترین خدمت را به دانش پژوهان و نیز جامعه کرده است.

وی افزود: طی دولت تدبیر و امید در استان ۲۰ باب کتابخانه افتتاح شده و خراسان شمالی از این نظر حدود ۴ برابر میانگین کشوری را به خود اختصاص داده است و در این خصوص قدردان دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستم. در حال حاضر ۷۲ باب کتابخانه در استان وجود دارد که ان شاءالله به زودی در گلستان شهر، اسفراین و گلیان کتابخانه هایی به بهره برداری خواهد رسید. طی دو سال گذشته روستاهای استان خراسان شمالی در بین روستاهای برتر دوستدار کتاب بوده اند. تعداد ۸۴۰ هزار کتاب در کتابخانه های عمومی استان موجود است که این رقم نزدیک به میزان جمعیت استان است. ۵۰ هزار نفر از مردم استان عضو کتابخانه های عمومی هستند که نشان از بلوغ و آگاهی مردم استان است. 

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار در خاتمه از تمامی دست اندرکاران افتتاح کتابخانه مرکزی شیروان قدردانی کرد.

رشد ۲۷۰ درصدی سرانه کتابخانه‌ای شیروان با افتتاح کتابخانه مرکزی

در این مراسم مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی به ارائه گزارشی از نحوه اجرای پروژه کتابخانه مرکزی شهر شیروان پرداخت و گفت: اجرای این پروژه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد. نهاد کتابخانه ها اساسا به عنوان بهره بردار پروژه کتابخانه ها شناخته می شود و سازنده نیست. اما برای ساخت این پروژه تا امروز بیش از دو میلیارد و پانصد میلیون تومان از محل منابع داخل نهاد و بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای تجهیز این کتابخانه هزینه شده است. مساحت این کتابخانه ۲۸۰۰ مترمربع است. فضای فعلی کتابخانه های عمومی شهرستان شیروان ۲۲۴۶ مترمربع است که با افتتاح این کتابخانه به بیش از ۵ هزار مترمربع خواهد رسید و با این افتتاح ۱۲۵ درصد افزایش سرانه خواهیم داشت. همچنین فضای فعلی کتابخانه های شهر شیروان هزار مترمربع است که با افتتاح این کتابخانه به ۳۸۰۰ مترمربع خواهد رسید و ما رشد ۲۷۰ درصدی را در این شهر خواهیم داشت.

وی اگفت: به حمدالله استان خراسان شمالی موفق به کسب سرانه تعیین شده بر اساس چشم انداز ۱۴۰۴ و نیز بر اساس استاندارد ایفلا شده است. این کتابخانه گنجایش ۱۰۰ هزار نسخه کتاب را دارد که مخزن اصلی بیش از ۵۰ هزار نسخه کتاب را در خود جای می دهد. کتابخانه مرکزی شیروان، اولین کتابخانه ای است که در استان خراسان شمالی خدمات مبتنی بر وب و دسترسی به بیش از ۱۸۰۰ پایگاه اطلاعاتی از سراسر دنیا را خواهد داشت. ظرفیت سالن های مطالعه عمومی و وی آی پی در حال حاضر ۲۶۰ صندلی است که تا ۳۵۰ صندلی قابلیت افزایش دارد. کتابخانه دارای دو سالن سی نفره وی آی پی، سالن جلسات، نگارخانه، بخش نشریات، بخش مرجع، بخش کمک آموزشی و بخش کودک است. بخش کودک کتابخانه شامل مخزن، نشریات، بازی و صحنه اجرای برنامه برای کودکان است. در واقع بخش کودک کتابخانه مرکزی شیروان با ۱۷۰ متر زیربنا بزرگ ترین بخش کودک در استان خراسن شمالی محسوب می شود.

همچنین علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان شمالی در این مراسم اظهار داشت: خداوند بزرگ را شاکریم که در آغازین روزهای بهار شاهد به انجام رسیدن و افتتاح کتابخانه مرکزی شهر شیروان هستیم. از تمامی بزرگوارانی که در راه اندازی، تکمیل و تجهیز این کتابخانه همکاری کردند، سپاسگزاریم. از خداوند می خواهم که برای کسانی که در راه اعتلای نام ایران اسلامی تلاش می کنند، موفق باشند.

همکاری و هم افزایی اداره کل کتابخانه‌های شیروان و شورای اسلامی شیروان

سعید ساعدی، عضو شورای اسلامی شهر شیروان نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: بسیار خرسندم با وجود شرایط سخت حاکم بر کشور و شهر شیروان حاکم است، مسئولان علاقه‌مند به توسعه فرهنگ و تمدن کنار هم جمع شده‌اند تا شاهد افتتاح یکی از زیرساخت‌های توسعه فرهنگ در شهر شیروان باشیم.

وی ضمن تقدیر از همه دست اندرکاران افتتاح این کتابخانه و همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: ایده ساخت این مجموعه از شورای سوم اسلامی شهرستان شیروان ارائه کردند و با حضور دکتر رحمانی فضلی پیگیری شد. نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز هم در دوره سوم، چهارم و پنجم تعامل بسیار خوبی با شورای شهر و شهرداری داشتند که جا دارد از طرف همه مسئولان شهری از این نهاد تقدیر کنم. این پروژه ماحصل زحماتی است که از یک مجموعه از سال ۹۰ شروع شده و با تعامل و هم افزایی چند جانبه از سوی مسئولان و دستگاه‌های فرهنگی شهرستان به انجام رسید. 

عضو شورای اسلامی شهر شیروان گفت: انتظار داریم از ظرفیت‌هایی که این مجموعه و فضای اطراف آن وجود دارد، در کنار پردیس سینمایی، مجموعه‌های فرهنگی و آموزشی، پارک کودک نیز افزوده شود تا به عنوان یک بخش تکمیلی در کنار این پروژه‌ها در شهر شیروان در دستور کار قرار گیرد. تا بتوانیم شاهد افتتاح پرژه‌های فرهنگی بیشتری در این شهر باشیم.

وی یادآور شد: لازم می‌دانم اشاره کنم در کنار زحمات و اعتباراتی که نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این پروژه هزینه کرد، بخشی از اعتبارات این پروژه نیز از برکات و اعتبارات سفر مقام معظم رهبری استفاده شد و برخی دیگر نیز به همت دکتر رحمانی فضلی از بودجه‌های ممکن از دستگاه های مختلف تأمین کردند که از همه بزرگواران تشکر می‌کنم.

گفتنی است، پروژه ساخت کتابخانه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع، با زیربنای ۲۷۵۰ مترمربع در سه طبقه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و پس از تغییر چندین پیمانکار توسط شهرداری به مرحله افتتاح و بهره برداری رسید. کتابخانه مرکزی شیروان شامل بخش هایی چون مخزن اصلی، آمفی تئاتر، پژوهش سرا، سالن های مطالعه، بخش نشریات، اتاق کنفرانس، بخش مرجع، نابینایان و کودکان است. برای اتمام این پروژه بیست و چهار میلیارد ریال از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، چهل و دو میلیارد ریال از محل بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور و شش میلیارد و پانصد میلیون ریال نیز از محل  اعتبارات تملک استانی هزینه شده است.