کد خبر: 41571
تاریخ انتشار: یکشنبه, 14 ارديبهشت 1399 - 08:51

داخلی

»

گفتگو

۴۰ درصد ثبت مالکیت های معنوی جهان در اختیار چین

منبع : لیزنا
جمهوری خلق چین اخیرا برای تشویق جامعه فنی جهت ارائه ایده های نو به منظور توسعه اقتصادی قوانین محکم تری را در حوزه پتنت تصویب و در حمایت از مالکیت معنوی نوآوران به اجرا گذاشته است.
۴۰ درصد ثبت مالکیت های معنوی جهان در اختیار چین

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC  اظهار داشت: در چین ۷۰۰ میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. این استفاده هر روز در حال افزایش است. این رقم نشان می‌دهد که چرا چین به یکی از سرمایه گذاران مهم در حوزه های فناوری و نوآوری در جهان تبدیل شده است.دولت چین ابتکارات چندی را پیاده سازی کرده است که سرمایه گذاران فناوری را در بخش های مختلف تشویق به فعالیت می کند از آن جمله است در شبکه های اجتماعی، تجارت الکترونیک، ساخت و تولید، برنامه های نرم افزاری بانکی و خدمات مالی، و حمل و نقل.

استاد دانشگاه شیراز گفت: تا یکی دو دهه اخیر بسیاری از مردم کشور چین را به اشتباه  "کارخانه ای" می پنداشتند که در آن به جای اختراع، بیشتر تجهیزات فنی تولید می شد .اکنون که همکاری های بین دولت و سرمایه گذاران فناوری و کاربران تلفن های هوشمند به طور شگفت آوری افزایش یافته است  این روند باعث شده است که بسیاری از بخش های مرتبط با فناوری از رقبای اروپایی و آمریکایی جلوتر باشند.

وی گفت: در ۵ سال گذشته چین از نظر سرمایه انسانی و پژوهش، کیفیت شبکه های تجاری، راهبردها و عملیات شرکت های سرمایه گذار، بروندادهای خلاق و خروجی های دانش و فناوری در بین ۱۰ اقتصاد برتر جهان جا گرفته است.

دکتر جعفر مهراد در ادامه اظهار داشت: براساس شاخص نوآوری جهانی سال ۲۰۱۸، چین ۴۰۰ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه کرده که رقمی برابر با ۲/۱۳ درصد تولید ناخالص داخلی است. از این رقم،  تقریبا ۳۹ میلیارد دلار سهم بخش خصوصی و شرکت‌های وابسته به دولت است. با توجه به نقش کلیدی تحقیق و توسعه در رشد نوآوری و فناوری می توان گفت که چین در تبدیل شدن به یک "هاب نوآوری در سطح جهان" تلاش های بزرگ و سازنده ای را آغاز کرده است.

وی تصریح کرد: توسعه مهم دیگر که باعث ارتقای چین در بین کشورهای نوآور و فناور شده است تاکید دولت این کشور بر مراقبت از مالکیت های معنوی و فکری است. جمهوری خلق چین اخیرا برای تشویق جامعه فنی جهت ارایه ایده های نو به منظور توسعه اقتصادی قوانین محکم تری را در حوزه پتنت تصویب و در حمایت از مالکیت معنوی نوآوران به اجرا گذاشته است.

موسس ISC  گفت: راهبرد ملی توسعه پتنت که در دهه گذشته عملیاتی شد باعث رشد فزاینده درخواست های مالکیت معنوی تقریبا از ۱۶۰/۰۰ درخواست در سال ۲۰۰۷ به بیش از ۱/۳ میلیون در دهه بعدی شد. چین اکنون ۴۰ درصد ثبت مالکیت های معنوی جهان را به خود اختصاص داده است. از آنجا که چین از نظر فناوری در جهان پیشگام است، اکنون راه اندازی یک کسب و کار در این سرزمین به رویایی برای کارافرینان جهان مبدل شده است. توجه کنیم که کرونا ویروس مساله ای است تازه که گرچه تا کنون جان ده ها نفر را گرفته است این ویروس نیز مانند ویروس سارس که در سال ۲۰۰۳ در چین شیوع پیدا کرد درمان خواهد شد و ترقی چین در  مسیری که قرار دارد  همچنان استمرار پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه تصریح کرد:  درباره چین در حوزه هوش مصنوعی  سرمایه‌گذاری هنگفتی به عمل آورده است.  گرچه ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین سرمایه گذار هوش مصنوعی است، اما جمهوری خلق چین سرمایه های کلانی را برای استفاده از هوش مصنوعی در فناوری های پیشرفته اختصاص داده و از این جهت بعد از آمریکا رتبه دوم جهان را در دست دارد. برای مثال، موتور جستجوی بایدو در چین نخستین موتور جستجویی است که نخستین بار در میان کشورهای جهان پارک هوش مصنوعی را راه اندازی کرده است. این پارک در پکن قرار دارد.همینطور، اپ رسانه اجتماعی وی چت(WeChat )، نخستین رسانه اجتماعی جهان است که با استفاده از خصیصه های پیشرفته و با هدف های چندگانه پیام رسانی و مکالمه را برای میلیون ها کاربر فراهم آورده است. از عناصر پیشرفته دیگر وی چت می توان به رزرو  نوبت دهی اینترنتی دکتر و پزشکان  اشاره کرد. این خصیصه شبیه اپ های اجتماعی عامه پسند است که اکنون سایر کشورهای جهان در این زمینه سرمایه گذاری می کنند.

استاد دانشگاه شیراز در پایان تاکید کرد: بانک ها و کمپانی های اعتباری برای ایجاد تحول در نظام های پرداخت موبایل از کدهای QR و تلفن استفاده می کنند. انتقال پول از طریق موبایل در چین اکنون به بیش از ۱۰ تریلیون دلار می رسد که این رقم در سال ۲۰۱۲ تنها ۲۴ میلیون دلار بود.