کد خبر: 41745
تاریخ انتشار: شنبه, 10 خرداد 1399 - 08:42

داخلی

»

گفتگو

کاهش میزان درخواست ثبت اختراعات در آمریکا

منبع : لیزنا
برای نخستین بار میزان درخواست ثبت اختراعات در آمریکا بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت معنوی کاهش نشان می‌دهد.
کاهش میزان درخواست ثبت اختراعات در آمریکا

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC گفت:  از سال ۲۰۰۹، برای نخستین بار میزان درخواست ثبت اختراعات در آمریکا بر اساس گزارش سازمان جهانی مالکیت معنوی کاهش نشان می‌دهد. این کاهش در شرایطی است که آمار ثبت اختراعات در سایر کشورهای جهان رو به افزایش است. سال ۲۰۰۹ سالی است که ایالات متحده آمریکا و تعداد زیادی از سایر کشورهای جهان به خاطر بحران مالی و سقوط آزاد قیمت سهام در وال استریت که خود ناشی از افت بازار مسکن بود، با بزرگ ترین بحران مالی ۸۰ سال اخیر مواجه بود.

وی گفت: در سال ۲۰۱۸، ثبت اختراعات آمریکا ۱/۶ درصد کاهش داشت، در حالی که ثبت اختراعات در جهان با بیش از ۵ درصد با افزایش رو به رو بوده است. ثبت اختراعات در چین ۱۱/۶ درصد، هندوستان ۷/۵ درصد، کره‌جنوبی ۲/۵ درصد و سنگاپور و اداره ثبت اختراعات اروپایی ۴/۷ درصد افزایش داشت. حتی ثبت اختراعات در کشور هایی با درآمد کم و متوسط در سال ۲۰۱۸ افزایش قابل توجهی از خود نشان می دهند: پاکستان ۲۷/۸ درصد، فیلیپین ۲۶/۷ درصد، ازبکستان ۱۷/۵ درصد، مراکش ۱۴/۱ درصد و ویتنام ۱۲/۸ درصد. سازمان آفریقایی مالکیت معنوی، سازمان منطقه ای مالکیت معنوی در آفریقا و سازمان ثبت اختراعات اوراسیا رشد بیشتری را در ثبت پتنت مشاهده کرده اند که به ترتیب ۶/۲ درصد، ۱۱/۲ درصد و ۵/۶ درصد است.

دکتر مهراد افزود: با وجود کاهش ثبت اختراعات در آمریکا در سال ۲۰۱۸، مخترعان آمریکایی تعداد زیادی از ثبت اختراعات خود را در خارج از این کشور ثبت کرده اند(۲۳۰/۰۸۵ درخواست ثبت اختراع).

استاد دانشگاه شیراز درباره آمارهایی که از ایالات متحده آمریکا منتشر شده‌است گفت: این آمارها نشان می دهد که پروژه ها و هزینه های نوآوری به کشورهای دیگر از جمله چین منتقل شده است. ظهور چین به عنوان ابرقدرت اقتصادی حاصل رشد سریع نوآوری در فناوری‌هایی است که نمود آن را می‌توان در درخواست های ثبت اختراعات، اعطای پتنت و اقدامات حقوقی برای حفظ و حراست از مالکیت معنوی مشاهده کرد. در مجموع، این روند نه تنها با مشارکت شرکت های خارجی و چند ملیتی تقویت شده بلکه اهمیت بازار چین در کسب و کار هایی که به این کشور منتقل شده است بیشتر نمود پیدا کرده است.

وی گفت: طی یک دهه گذشته درخواست ثبت اختراع در چین به طور شگفت انگیزی افزایش یافته است. در واقع چین نسبت به آمریکا، اروپا، ژاپن و کره جنوبی از نظر تعداد درخواست های ثبت پتنت پیشی گرفته است. در سال ۲۰۱۸، آمار درخواست ثبت اختراع به ترتیب از این قرار است: چین ۱/۵۴۲/۰۰۲، آمریکا ۵۹۷/۱۴۱، ژاپن ۳۱۳/۵۶۷، کره‌جنوبی ۲۰۹/۹۹۲ و اتحادیه اروپا ۱۷۴/۳۹۷ درخواست. در همین سال، درخواست ثبت اختراع توسط شرکت های بزرگ امریکایی در چین نیز قابل توجه است: کمپانی فورد ۲۶۷۴، جنرال موتورز ۱۵۵۹ و جنرال الکتریک ۷۴۴ درخواست ثبت اختراع.

دکتر مهراد تصریح کرد: با توجه به میزان افزایش ثبت پتنت اداره ملی مالکیت معنوی چین می کوشد روند بررسی درخواست های جدید رابه طور موثر مدیریت کند. در سال ۲۰۱۸، متوسط زمان بررسی درخواست های ثبت اختراع با ارزش بالا در حدود ۱۷/۳ ماه بود که اکنون با تمهیداتی که بکار رفته است زمان حاضر به ۱۳/۸ ماه کاهش پیدا کرده است. در این میان، جای تعجب نیست که چین به سرعت به یک هاب فناوری در زمینه هایی مانند هوش مصنوعی، بلاک چین، امنیت سایبری، واقعیت مجازی و اتوموبیل های خودشان تبدیل شده است.