کد خبر: 41971
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 19 تیر 1399 - 18:40

داخلی

»

گفتگو

۱۵ دانشگاه جمهوری اسلامی در جدول دانشگاه های عصر طلایی جهان

منبع : لیزنا
نظام رتبه بندی تایمز ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه های عصر طلایی را منتشر کرد.
۱۵ دانشگاه جمهوری اسلامی در جدول دانشگاه های عصر طلایی جهان

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC با اعلام این خبر گفت : در این سیستم، دانشگاه هایی که در فاصله سال های بعد از جنگ جهانی دوم یعنی بین ۱۹۴۵ و۱۹۶۷ تاسیس شده اند رتبه بندی می شوند. صفت بارز دانشگاه های عصر طلایی گسترش سریع و افزایش سرمایه گذرای در پژوهش های علمی است.

وی گفت: رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی از شاخص های کلی رتبه بندی تایمز استفاده می کند. این شاخص ها تحت عناوین اموزش( محیط یادگیری)، پژوهش ( حجم، درامد، و شهرت و اعتبار )، استناد ( تاثیر پژوهش)، چشم انداز بین المللی ( اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهش) و درآمد صنعتی ( انتقال دانش) گروه بندی شده است.

دکتر جعفر مهراد افزود: جدول رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی شامل ۳۰۸ دانشگاه برتر جهان است که از آن، تعداد ۱۵۹ دانشگاه در آسیا و ۱۵ دانشگاه در جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وی گفت: رتبه های اول تا دهم این ویرایش به ترتیب به دانشگاه سان دیه گو در کالیفرنیا، دانشگاه ملی استرالیا، دانشگاه چینی هنگ کنگ، دانشگاه ملی سول، دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا، دانشگاه موناش در استرالیا، دانشگاه وارویک در بریتانیا، دانشگاه علوم و فناوری چین، دانشگاه ایرواین در کالیفرنیا و دانشگاه برلین تعلق دارد.

 استاد دانشگاه شیراز اظهار داشت: در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر نخست، از مجموع کشورهای اسلامی، عربستان سعودی با ۳ دانشگاه ملک عبدالعزیز تاسیس در سال ۱۹۶۷ با رتبه ۲۸، دانشگاه ملک فهد تاسیس در سال ۱۹۵۷ با رتبه ۷۷ و دانشگاه نفت و معدن ملک فهد تاسیس در سال  ۱۹۶۳ با رتبه ۹۲، نیجریه با یک دانشگاه شامل دانشگاه ایبادان تاسیس در سال ۱۹۴۸ با رتبه ۸۱، ترکیه با یک دانشگاه شامل دانشگاه حاجت تپه تاسیس در سال ۱۹۶۷ با رتبه ۸۴ و جمهوری اسلامی ایران با ۳ دانشگاه شامل دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاسیس در سال ۱۹۴۹ با رتبه ۸۵، دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاسیس در سال ۱۹۵۸ با رتبه ۸۶ و دانشگاه صنعتی شریف تاسیس در سال ۱۹۶۶ با رتبه ۸۹ رتبه بندی شده اند.

وی افزود: رتبه این سه دانشگاه برتر جمهوری اسلامی ایران نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی بسیار بهتر شده و ارتقا پیدا کرده اند. دانشگاه های یاد شده در ویرایش ۲۰۱۹ در فاصله ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۹ قرار داشت.

موسس ISC تصریح کرد: در رتبه های ۱۰۱ تا ۱۵۹ که اسامی دانشگاه ها در قالب دامنه تعریف شده است نام سه کشور اسلامی دیده می شود. از نیجریه دانشگاه لاگوس، از ترکیه دانشگاه فنی خاورمیانه و از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب تنها دانشگاه های شهید بهشتی، علوم پزشکی شهید بهشتی، تبریز و علوم پزشکی تبریز در این رده قرار دارد.

استاد دانشگاه شیراز افزود: دامنه بعد، رده های ۱۵۱ تا ۲۰۰ است که در آن به ترتیب از جمهوری اسلامی ایران دانشگاه شهید چمران اهواز، از مصر دانشگاه عین شمس، از عراق دانشگاه بغداد، سپس دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه غنا، دانشگاه اصفهان، دانشگاه علوم‌ پزشکی اصفهان، دانشگاه اردن، دانشگاه کویت و دانشگاه شیراز موفق به کسب رتبه در جمع دانشگاه های عصر طلایی شده اند.

وی اظهار داشت: در مجموعه دیگر که شامل رتبه های ۲۰۱ تا ۲۵۰ است، در بین کشورهای اسلامی دانشگاه اناندولو از ترکیه، دانشگاه اسیوت از مصر، دانشگاه Gadjah Mada از اندونزی، دانشگاه محمد پنجم از مراکش، دانشگاه Nsukka از نیجریه، دانشگاه پیشاور، انستیتو فناوری Sepuluh Nooember  از اندونزی و دانشگاه ارومیه به کسب رتبه های برتر نایل آمده اند.

دکتر جعفر مهراد در ادامه افزود:  در مرحله آخر که رتبه دانشگاه ها در دامنه ای بین ۲۵۱ تا ۳۰۰ درج شده است به ترتیب اسامی دانشگاه الزهرا، دانشگاه انکارا، دانشگاه کشاورزی اندونزی، دانشگاه اژه ترکیه ، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه Brawijaya  از اندونزی مشاهده می شود.

وی گفت: نتایج رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی نشان می دهد هر چند که دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران عمری نسبتا جوان دارند اما در طی بیش از ۷۰ سال گذشته به طور موفقیت امیزی بر روی پایه های محکم و استواری بنا شده اند. ویرایش ۲۰۲۰ رتبه بندی دانشگاه های عصر طلایی حاکی از آن است که این دانشگاه ها با حفظ وجهه و اعتبار و با هدف هم افزایی میان بازیکنان پیشرو در آموزش عالی کشور و جهان به صورت جدی وارد عرصه های آموزش و‌پژوهش های نوآورانه شده اند.

دکتر جعفر مهراد در پایان تاکید کرد: موفقیت این دانشگاه ها، و در راستای اهداف اسناد بالا دستی، که به‌گواه شاخص های این سیستم رتبه بندی عملکرد مناسبی را از خود نشان داده اند ایجاب می کند که بودجه این موسسات با موفقیت های که کسب کرده اند متناسب باشد. مساعدت از محل اعتبارات ورود ۵ دانشگاه جمهوری اسلامی ایران به جرگه ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان موردی است که لازم است حداقل در مورد این دانشگاه ها که برای کشور افتخاری بزرگ آفریده اند مورد توجه جدی قرار گیرد.