کد خبر: 43035
تاریخ انتشار: یکشنبه, 21 دی 1399 - 08:18

داخلی

»

کتاب

پنجمین شمارۀ مجلۀ «گاهِ نقد» منتشر شد

منبع : مجمع ناشران انقلاب اسلامی
پنجمین شمارۀ مجلۀ «گاهِ نقد»، مجلۀ تخصصی بررسی و نقد کتاب، با موضوع «منتقدان سرمایه‌داری در آینۀ نشر» توسط سامانۀ کارشناسی مجمع ناشران انقلاب اسلامی منتشر شد.
پنجمین شمارۀ مجلۀ «گاهِ نقد» منتشر شد

به گزارش لیزنا، این شماره از مجلۀ «گاهِ نقد»، دومین جلد از مجموعۀ سه‌جلدی گاهِ نقد علوم اجتماعی است که با موضوع «منتقدان سرمایه‌داری در آینۀ نشر» منتشر شده است و به جریان‌های چپ و منتقد سرمایه‌داری پرداخته است و با بررسی انتقادهای وارد بر اقتصاد راست‌گرا و تحلیل آن دسته از نسخه‌های اقتصادی و سیاسی که کشورهای توسعه‌یافته برای دیگر کشورها تجویز می‌کنند، برای یافتن راهی جایگزین و غیراستعماری تلاش می‌کند.

شمارۀ پیشین گاهِ نقد که نخستین جلد از مجموعۀ علوم اجتماعی بود، بر الگوهای توسعۀ نئولیبرال تمرکز کرده بود و به بررسی و تحلیل توسعه و الگوهای گوناگون آن در فضای نشر کشور پرداخت و با تمرکز بر الگوهای نئولیبرال و کمّی‌نگر، ویژگی‌های آن‌ها و الگوهای جایگزین را نقد و بررسی کرد.

در این شماره مهم‌ترین و اصلی‌ترین ناشران حوزۀ نقد سرمایه‌داری واکاوی شده‌اند و کتاب‌های هرکدام از این ناشران نقد و بررسی می‌شود. «گفتار»، «دیدار»، «رهیار» و «نقدوار» بخش‌های گوناگون این شماره هستند که هرکدام از زاویه‌ای ویژه به جریان چپ و ویژگی‌های آن در آینۀ کتاب‌ها نگریسته‌اند.

در «گفتار»، علیرضا حدادی، سردبیر مجموعۀ علوم اجتماعی «گاهِ نقد»، به رویارویی دوبارۀ جریان چپ و راست می‌پردازد و چگونگی قدرت‌نمایی مجدد جریان‌های چپ در سال‌های گذشته را واکاوی می‌کند.

در «دیدار»، اکبر محمدی، تاریخچۀ مختصر و سودمندی از سوسیالیسم را بیان کرده و فراز و فرودهای آن در سده‌های گذشته را نقد و بررسی می‌کند.

 در بخش «رهیار»، ظرفیت‌های جریان چپ و نقاط قوت و ضعف آن در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، آموزشی و... واکاوی می‌شود و مقایسه‌ای تطبیقی میان رویکردهای جریان راست و چپ صورت می‌گیرد.

در بخش «نقدوار» مهم‌ترین ناشرانی که به اقتصاد و توسعه نگاهی چپ و منتقد سرمایه‌داری دارند معرفی و بررسی شده و اصلی‌ترین کتاب‌های آنان به‌صورت دقیق نقد و بررسی می‌شوند. در این بخش به ناشرانی همچون آگاه، شیرازۀ کتاب ما، اختران، طلایۀ پرسو، گل‌آذین، ترجمان علوم انسانی و... پرداخته شده و انتقادهای وارد بر اقتصاد سرمایه‌داری و راه‌های جایگزین آن از نگاه هرکدام از این ناشران بررسی می‌شود.

شمارۀ پنجم مجلۀ «گاهِ نقد» به سردبیری علیرضا حدادی، در ۴۶۴ صفحه در مراکز پخش و روزنامه‌فروشی‌ها عرضه شده است .مجلۀ «گاهِ نقد» به همت سامانۀ کارشناسی کتاب مجمع ناشران انقلاب اسلامی، با توجه به خلأ  موجود در نقد تخصصی حوزه‌های مختلف کتاب تدوین و در حوزه‌های گوناگون ادبیات داستانی، تاریخ، علوم اجتماعی، فلسفه، زبان فارسی و درست‌نویسی، روان‌شناسی و دین عرضه خواهد شد.

برچسب ها :