کد خبر: 44407
تاریخ انتشار: دوشنبه, 05 مهر 1400 - 11:43

داخلی

»

کتاب

نشست «پروای مرگ به روایت ابن سینا» برگزار می‌شود

منبع : شهر کتاب
بیست‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بوعلی سینا با عنوان «پروای مرگ به روایت ابن سینا» برگزار می‌شود.
نشست «پروای مرگ به روایت ابن سینا» برگزار می‌شود

به گزارش لیزنا، بیست‌ونهمین نشست از مجموعه درس‌گفتارهایی درباره‌ی بوعلی سینا در روز چهارشنبه هفتم مهر ساعت ۱۱ صبح با عنوان «پروای مرگ به روایت ابن سینا»  به سخنرانی دکتر مجید احسن، پژوهشگر و مدرس فلسفه اسلامی، اختصاص دارد که به صورت مجازی پخش خواهد شد.

چه‌بسا مساله مرگ، انضمامی‌ترین مساله فلسفی باشد. مرگ همچون خود زندگی پیش‌روی هر انسانی است و با زندگی‌اش قرین است. همین‌که انسانی متولد شد، آن‌قدر از زندگی بهره‌ دارد که بمیرد چنان‌که می‌میرد. مرگ مانند زندگی حضور همه جایی دارد تا محدودیت وجودی آدمی را به او گوشزد کند‌. مرگ، پایان‌بخش آرزوها و نهایت هر بیم و امیدی است. با این ‌همه، انسان که رو به زندگانی دارد، مرگ را نادیده می‌گیرد و می‌کوشد تا آن را نفی کند،  می‌توان این کوشش را در یکایک کنش‌های او به نظاره نشست که برای رهایی از هر آنچه که زندگی اش را تهدید می کند تکاپوی دائمی می کند. اما مرگ قابل انکار نیست؛ و انسان موجودی رو به مرگ است. به تعبیر ابن سینا: آدمی زنده آگاه و میراست. حیوانات به دنیا می آیند، زندگی می‌کنند و می‌میرند. اما فقط آدمی است که مرگ را می‌داند و به آن می‌اندیشد. پس فقط اوست که از مرگ می‌هراسد و پروای آن را دارد. بنیان این هراس و پروا چیست؟ پاسخ این پرسش از زبان حکیم و طبیب مسلمان، ابوعلی سینا، موضوع گفتگوی نشست پیش رو خواهد بود؛ اما از آنجا که گفتگو در باب هر مساله ای  می تواند خود از جمله راهکارهای کاهش رنج ها و دردهای بر آمده از  آن باشد پس این گفت و گو حتی اگر نتواند تقریر حقیقت باشد، چه بسا لااقل تقلیل مرارت باشد.

علاقه‌مندان می‌توانند این برنامه را از اینستاگرام مرکز فرهنگی شهرکتاب به نشانی ketabofarhang، تلگرام این مرکز به نشانی bookcitycc و صفحه‌ی این مرکز در سایت آپارات پیگیری کنند.