کد خبر: 41884
تاریخ انتشار: سه شنبه, 03 تیر 1399 - 12:04

داخلی

»

کتاب

دیوان حافظ طلاکاری شده به حراج گذاشته شد

منبع : لیزنا
یکی از نسخه‌های قدیمی دیوان حافظ که سال‌ها پیش به سرقت رفته بود در ساتبیز به حراج گذاشته شد.
دیوان حافظ طلاکاری شده به حراج گذاشته شد

به گزارش لیزنا، در حراج آثار هنری جهان اسلام ساتبی که ۱۸ تا ۲۰ خرداد و به شکل آنلاین برگزار شد نسخۀ خطی ۱۶۰ صفحه‌ای طلاکوب دیوان حافظ که توسط خط شیخ محمود پیربداغی در بغداد و سال ۸۶۷ قمری (۷۵ سال بعد از وفات حافظ) کتابت شده، به قیمت نهایی ۳۷۵هزار پوند (۸میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان) فروخته شد.

این دیوان حافظ همان است که اخیراً توسط یک کارآگاه در آمستردام هلند کشف شد. قیمت این دیوان حافظ، بعد از یک صندوقچه‌ معرق‌کاری ساخته از عاج فیل متعلق در اندلس قرن ۱۳ (که ۵۱۹هزار پوند چکش خورد)  گرانترین بین آثار هنری دنیای اسلام بود.

در سال ۲۰۱۱ پلیس آلمان ۱۷۵ اثر سرقت‌شده از این مجموعه را کشف کرد، اما از نسخه قدیمی دیوان حافظ همچنان اثری نبود. پس از آن پلیس آلمان جایزه ۵۰ هزار یورویی برای پیدا کردن این کتاب پیشنهاد داد و سرانجام در سال ۲۰۱۹ "آرتور برند" کارآگاه آلمانی آثار هنری توانست این نسخه خطی نفیس را ردیابی کند. او پیش‌تر نیز توانسته بود یک جفت اسب برنزی متعلق به "آدولف هیتلر" و همچنین یکی از آثار به‌سرقت‌رفته "پیکاسو" را کشف کند. 

این نسخه 75 سال پس از مرگ خواجه نوشته و تذهیب شده است که ارزش و اصالت آن را باز هم بیشتر می کند. این نسخه به احتمال زیاد به دستور یکی از اعضای خانواده تیمور گورکانی تهیه شده است.

برچسب ها :