کد خبر: 41895
تاریخ انتشار: شنبه, 07 تیر 1399 - 03:46

داخلی

»

کتاب

مرد عمل! منتشر شد

منبع : انتشارات کتاب نیستان
مرد عمل اثر جورج مندوزا منتشر شد.
مرد عمل! منتشر شد

به گزارش لیزنا، انتشارات نیستان کتاب «مرد عمل» اثر جورج مندوزا با ترجمه مصطفی رحماندوست را منتشر کرد. اثری بی ­ادعا که در ابتدای کتاب، « فقط به نوجوانان اهل مطالعه » تقدیم شده اما نه فقط آنها، بلکه برای بزرگسالان نیز جذاب، تفکر برانگیز و قابل تامل است. نویسنده و شاعر نام ­آشنای کودکان و نوجوانان،«مصطفی رحماندوست » این­ بار در عرصه­ ی ترجمه، تحفه­ ای ویژه و منحصر به­ فرد را به مخاطبان خود معرفی و اهدا کرده­ است.

« مرد عمل! » کتابیست که با صفحاتی محدود، جملاتی اندک و قطعی کوچک و دوست­داشتنی، خواننده را با پرسش­هایی عمیق از جنس فلسفه و معنای زندگی روبه­ رو می­ کند و به چالشی شورانگیز فرا­ می خواند و نوجوان طرف صحبت خود را به افق ­هایی بسیار دورتر و زیباتر از انچه کتاب­های رایج و پرفروش این گروه سنی نشان می­ دهند، رهنمون می­ شود. درست است که این اثر هم در تعریف آثار واقعگرا نمی­ گنجد ولی جنس تخیل در آن کاملاً متفاوت است. « مرد عمل » از حوادث عجیب، موجودات خیالی یا تصمیم­ های قهرمانی سخن نمی­گوید. داستان کتاب، تمثیلی از انتخاب­ها و زندگی بسیاری از افراد است که خود را مرد عمل می­ پندارند اما حتی برای کار ساده ­ای مثل باز کردن در و روبه ­رو شدن با موهبت­ها و موقعیت­های جدید زندگی که هر لحظه به همه پیشکش می­ شود، عاجزند.

 پایان باز، غیرمشخص و در عین­ حال ترسناک « مرد عمل »، به خواننده شوک وارد می­کند و بدون هیچ کلمه یا تصویری او را با پرسش­هایی اساسی درباره­ ی هستی خود، رو در رو می­ سازد. این­که مبادا ما هم، یک « مرد عمل » مخفی در درون خود داشته باشیم؟  

« مرد عمل » با قطع خشتی بر مقوای نخودی به­ صورت تک­ رنگ منتشر شده است و هدیه­ ایست به آنان که دوست دارند زندگی را از زاویه ­های جدید و شگفت کشف کنند و با پاسخگویی به چرایی­ هایی که برای اکثر افراد، هرگز مطرح نمی­ شود، تمام و کمال از فرصت خود برای زیستن، بهره ­مند شوند.