کد خبر: 41559
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 11 ارديبهشت 1399 - 17:18

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

نشست دوم دورهمی علمی کتابدارن استان قم برگزار شد

منبع : لیزنا
دورهمی علمی کتابدارن استان قم با موضوع پژوهش در محیط وب (نشست دوم) به صورت آنلاین برگزار شد.
نشست دوم دورهمی علمی کتابدارن استان قم برگزار شد

به گزارش لیزنا، جلسه دوم از کارگاه پژوهش در محیط وب از طریقه سامانه وبینار در پلتفرم LMS با حضور جمعی از کارکنان کتابخانه آیت الله بروجردی، اعضا، دانشجویان و پژوهشگران  در تاریخ 7 فروردین 99  به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر طاهری ضمن تبریک سال نو و آرزوی سلامتی ، در ادامه مباحث گذشته پس از معرفی مشهورترین موتورهای کاوش به معرفی انواع مختلف جستجو اعم از جستجوی ساده ، جستجوی پیشرفته ، جستجوی پایه، جستجوی فوق پیشرفته و خبره و جستجوی متحد پرداخت و گفت: جستجوی ساده همانطور که از نامش پیداست یک فیلد ساده دارد و یک جستجوی کلی انجام می دهد مانند تمام جستجوهایی که در طول روز در گوگل انجام می گیرد ، ولی در مقابل ، جستجوی پیشرفته دارای چند فیلد از پیش تعیین شده است که از طریق آن می توانیم محدودیتهایی را بسته به نوع پژوهش خود برای جستجو قائل شویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه همچنین تفاوت جستجوی پایه با دیگر جستجوها را توضیح داد و اضافه کرد: مزیت جستجوی پایه این است که می توان در آن از انواع عملگرها استفاده کرد و به این نکته اشاره کرد که تمام جستجوهایی که در این کارگاه آموزش داده می شود جستجوی پایه است.

وی افزود: جستجوی فوق پیشرفته و خبره تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و تفاوت آن با جستجوی پیشرفته تعداد فیلدها و محدودیتهایی است که می توان برای پژوهش علمی خود در آن اعمال نمود.

وی پس از معرفی انواع جستجو به بیان چگونگی کارکرد آنها پرداخت و برای هر کدام مثالی ذکر کرد..

رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه به معرفی اجمالی عملگرها پرداخت و توضیحات مفصل و چگونگی کارکرد آنها را به طور کامل به جلسه بعد موکول کرد.