کد خبر: 39798
تاریخ انتشار: شنبه, 18 خرداد 1398 - 09:08

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

نامزدهای جایزۀ بهترین کتابخانۀ عمومی سال 2019 معرفی شدند

منبع : لیزنا
 هیئت داوران در مورد چهار کتابخانۀ نامزد دریافت جایزۀ بهترین کتابخانۀ عمومی سال 2019  به توافق رسیدند.
نامزدهای جایزۀ بهترین کتابخانۀ عمومی سال 2019 معرفی شدند

به گزارش لیزنا، از میان 16 کتابخانۀ داوطلب از سرتاسر جهان برای کسب این افتخار بین المللی، تنها چهار کتابخانه به عنوان نامزد نهایی بهترین کتابخانۀ عمومی انتخاب شدند.لیست نهایی کتابخانه ها را هیئت داوران بین المللی متشکل از اعضای ایفلا با همکاری  شرکت بین المللی تکنولوژی اطلاعات سیستماتیک[1] به عنوان اسپانسر این جایزه منتشر می کند. 4 کتابخانۀ برگزیده عبارتند از:

1)      میدان وکتابخانۀ مربع سبز (استرالیا) نظر هیئت داوران را به خاطر عمومی بودن فضایش به خود جلب کرد. این [کتابخانه] تنها فضای باز در یکی از مناطق پرجمعیت است.  مکان کتابخانه خنک است و زیر آفتاب سوزان برق می زند، و هنوز در بعدازظهرهای سرد، گرم و پر جنب و جوش است. سیستم های تهویۀ هوا خیلی مؤثر است و حسگرهای سی اُ دو را دریافت می کند و سسیستم گرمایش زیرِ زمین اجازه می دهد تا صد در صد هوا به طور طبیعی تهویه شود.

2)      کتابخانۀ لوکهال (هلند) تحولی را ایجاد کرده است که هیئت داوران قانع شدند تا آنرا در لیست نهایی قرار دهند«کار کردن با آنچه که شما در اختیار دارید» شعاری است که بر پروژه سایه افکنده و این استراتژی تطبیقی بر سیستم های ساختاری، معماری، کنترل آب و هوا و استفاده از انرژی به کار می رود. حتی برنامه و پروژه ها هم شبیه همین استراتژی هستند.

3)      سبک و چابک بودن فضای کتابخانۀ مرکزی اودی شهر هلسینکی (فنلاند) جایگاه کتابخانه را میان 4 کتابخانۀ دیگر قوی تر می کند. همسو با پارلمان فنلاند، این خانۀ مردم میان مفاهیم تساوی، مشارکت، شهروندمداری، و پایداری پل ایجاد می کند. این پروژه، پروژه ای برای همۀ سال هاست. با ویژگی هایی که دارد، از قبیل یک طبقۀ کامل مخصوص فعالیت های یادگیری و طبقۀ بالای آن که به آسمان کتاب اختصاص دارد، و یک موفقیت عظیم در افزایش چشگمیر تعداد بازدیدکننده در ماه های اولیۀ خدمت، اودی به عنوان کتابخانۀ مرکزی پیشرو در جهان خواهد بود.

4)      ترونگا- کتابخانۀ مرکزی کریست چِرچ (نیوزیلند) انعطاف پذیری را درون زندگی مردمی و اجتماعی ایجاد کرده است. کتابخانه تبدیل به مکانی شد که با مردم، و برای مردم باشد. این مرکزِ باز از بازدیدکنندگان دعوت می کند تا در میان فضاهای مختلف آن حرکت کنند و از منابع و روشنایی آن بیشترین بهره را ببرند. این کتابخانه تمرکز شدیدی بر کودکان و میراث فرهنگی دارد.

قابل توجه اینکه تنها برندۀ  بهترین کتابخانۀ عمومی سال 2019 از میان این چهار نامزد انتخاب خواهند شد. این جایزه یک هدیۀ سالانه است که فقط به یک کتابخانۀ عمومی داده می شود. جایزۀ کتابخانۀ عمومی سال شامل 5000 دلار است.

برندۀ نهایی کتابخانۀ عمومی سال 2019 در زمان برگزاری کنگرۀ سالانۀ ایفلا ( 27 آگوست؛آتن یونان ) اعلام خواهد شد.

 

ترجمه: پریناز بابائی[1] سیستماتیک یک شرکت بین المللی در زمینۀ تکنولوژی اطلاعات است که نرم افزارهایی را برای دو بخش دولتی و خصوصی، از قبیل نرم افزارهای کتابخانه ای، ایجاد می کند.

برچسب ها :
زهرا معظمي
|
Iran
|
1398/03/22 - 09:31
0
1
سلام ضمن تشكر از خانم بابايي عنوان انگليسي و لينك خبر را براي علاقمندان گذاشتم

عنوان انگليسي: And the nominees for the 2019 IFLA/Systematic Public Library of the Year Award are…
لينك خبر:
https://blogs.ifla.org/public-libraries/2019/05/27/and-the-nominees-for-the-2019-iflasystematic-public-library-of-the-year-award-are/
میثم جوان بخت
|
United States
|
1398/03/19 - 09:53
0
0
با سلام
از مقاله خوب ارسالی
ای کاش منبع اصل مقاله به زبان اصلی نیز داده شده بود تا برای جستجوی نام اصلی کتابخانه و دیدن کتابخانه راحت تر می توانستیم جستجو کنیم
با تشکر
میثم جوان بخت
|
iran
|
1398/03/19 - 08:02
0
0
با سلام خواهشمند است منبع اصلی این مقاله به زبان انگلیسی را نیز بیاورید. این مقاله ترجمه است
پاسخ ها
اکبری
| Iran |
1398/03/19 - 10:48
بله ترجمه است دیگر. نام مترجم هم دارد.
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: