کد خبر: 48689
تاریخ انتشار: یکشنبه, 30 ارديبهشت 1403 - 07:39

داخلی

»

گزارش

فرایند مدیریت دانش در سازمان فولاد خوزستان چگونه است؟

منبع : لیزنا
دانشجویان گروه علم اطلاعات و دانش­شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز از بخش صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش شرکت فولاد خوزستان بازدید کردند.
فرایند مدیریت دانش در سازمان فولاد خوزستان چگونه است؟

به گزارش لیزنا، بازدید علمی از واحد مدیریت تحقیقات و تکنولوژی، بخش صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش شرکت فولاد خوزستان در روز چهارشنبه 26 اردیبهشت ماه سال جاری برگزار شد.

این بازدید با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان مقطع دکتری و کارشناسی ارشد گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی با استقرار و چگونگی فرایند مدیریت دانش در بین کارکنان سازمان فولاد خوزستان صورت گرفت.

در ابتدای این بازدید علمی مهندس امین قنواتی به عنوان مدیریت بخش صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش، در بحث تاریخچه مدیریت دانش در فولاد خوزستان اظهار کرد: سال 1385 در سایت ویزیت ارزیابی تعالی سازمانی اعلام شد که مکانیزیم ثبت دانش کارکنان وجود ندارد. بنابراین اقداماتی برای فرهنگ­سازی و آشنایی کارکنان همچون دوره­ های آموزشی عمومی آشنایی با مفاهیم مدیریت دانش و نیز دوره آموزش دانش ­نویسی و آشنایی با نرم ­افزار مدیریت دانش به صورت 3200 ساعت برگزار شد.

وی افزود: علاوه بر این دوره ­های تخصصی مدیریت دانش و برگزاری همایش­ های آشنایی با مدیریت دانش توسط مشاوران خارجی صورت گرفت.

مهندس قنواتی در ادامه صحبت­های خود ضمن اشاره به این که برای افزایش آگاهی کارکنان شرکت فولاد خوزستان همایش­های آموزشی آشنایی با انجمن­ های خبرگی برگزار شده است، گفت: برای تکمیل فرایند فرهنگ­سازی به طراحی و تدوین جزوات آموزشی و همچنین طراحی 5 مجله مدیریت دانش، طراحی 9 پوستر و استند ویژه مدیریت دانش و تدوین 4 ویژه­نامه مدیریت دانش صورت گرفته است. سپس در تاریخ 17/08/1387 در کمیته عالی تحقیقات مطرح و به تصویب رسید.

مدیریت صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش در ادامه صحبت­های خود اظهار کرد: در تاریخ 02/10/1387 کمیته عالی تحقیقات واگذاری پروژه پیاده سازی مدیریت دانش به مشاورین توسعه آینده را تصویب کرد، و اجرای فاز یک استقرار مدیریت دانش از ابتدای سال 1388 آغاز و تا سال 1389 به مدت 12 ماه انجام شده است.

وی در ادامه گفت: شرکت فولاد خوزستان برای استقرار و پیاده­ سازی مدیریت دانش از نرم­افزار MTAshare استفاده می­کند. این نرم­ افزار محصول دانش بنیان صنعتی، قابلیت ایجاد شبکه دانش فراسازمانی و همگام‌سازی و اتصال به دیگر نرم‌افزارها و قابلیت مکانیزم‌های متعدد امنیت اطلاعات و دسترسی به محتوا و .... را دارد.

مهندس قنواتی در ادامه در رابطه با بحث رهبری ضمن اشاره به اینکه مهندسان دانشی در بخش صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش وجود دارند که رابط بین کارکنان این بخش و دیگر کارکنان هستند. اظهار کرد: به ازای هر 50 نفر از کارکنان یک مهندس دانش در سازمان در حال فعالیت است.

مدیریت بخش صدور خدمات مهندسی و مدیریت دانش، همچنین گفت: در تدوین ساختار و رویه ­های مدیریت دانش، ساختار رسمی مدیریت دانش در شرکت فولاد خوزستان به صورت 3 سطح؛ شورای راهبری، تیم مدیریت دانش و مهندسان دانش در حال فعالیت هستند.

قنواتی در ادامه صحبت­های خود گفت: در فرایند مستمرسازی خبرگان، با توجه به شناختی که سازمان از کارکنان خود دارد. از کارکنانی که در آستانه بازنشستگی هستند. 2 سال قبل از بازنشستگی از آن­ها برای ارائه تجربه­ گویی و ثبت این تجربه­ ها به صورت ویدیو، صوت، سند و.... دعوت می­کنیم، و دانش استخراج شده از این فرایند را به صورت کتابچه تهیه و در اختیار سایر کارکنان قرار می­دهیم.

مهندس امین قنواتی در ادامه اظهار کرد: برای ترغیب کارکنان برای ارائه تجربیات خود، نظام پاداش‌دهی در نظر گرفته شده است که در زمان ارزیابی تجربیات مطابق با معیارهای مدنظر ازجمله؛ کاربردی بودن، قابلیت بیان، و اینکه در زمان خدمت فرد رخ داده باشد. بهترین تجربیات انتخاب می شوند و برای استفاده دیگر کارکنان مستندسازی صورت می­گیرد.

در ادامه این بازدید علمی دکتر معصومه چراغی کارشناس سیستم­های مدیریت دانش شرکت فولاد خوزستان، با معرفی قسمت­های مختلف نرم­ افزار MTAshare و همچنین چگونگی ثبت دانش کارکنان در این نرم ­افزار، تدوین درخت دانشی فولاد خوزستان، طراحی مفهومی سیستم و سفارشی­ سازی زیر سیستم­ها و .... توضیحاتی را ارائه کرد.

این بخش از بازدید با پرسش اساتید و دانشجویان گروه علم اطلاعات و دانش­ شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز و پاسخ مهندس امین قنواتی و معصومه چراغی پایان یافت.

بخش پایانی این بازدید علمی در سازمان فولاد خوزستان با بازدید اساتید و دانشجویان از کتابخانه مرکزی شرکت فولاد خوزستان و آشنایی با مدارک و چگونگی مستندسازی  آنها در نرم ­افزار کتابخانه همراه بود.

 

گزارش: مریم امرائی، دانشجوی دکتری گروه علم اطلاعات و دانش­شناسی، دانشگاه شهید چمران اهواز