کد خبر: 47329
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 28 ارديبهشت 1402 - 19:18

داخلی

»

کتاب

از کتاب «یادگیری نحوه استفاده از داده‌های منابع انسانی» برگزار شد

منبع : روابط عمومی انجمن ناشران دانشگاهی
نشست سازمان مدیریت صنعتی در سرای علمی-فرهنگی ناشران دانشگاهی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.
از کتاب «یادگیری نحوه استفاده از داده‌های منابع انسانی» برگزار شد

به گزارش لیزنا، نشست رونمایی از کتاب یادگیری نحوه استفاده از داده های منابع انسانی با حمایت سازمان مدیریت صنعتی با حضور آرمین خوشوقتی، مترجم کتاب،  شیما جعفرزاده مترجم کتاب روز پنجشنبه 28 اردیبهشت 1402 در سرای علمی-فرهنگی ناشران دانشگاهی سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

آرمین خوشوقتی در ابتدای نشست گفت: در دنیای داده محور، مسئله تجزیه و تحلیل منابع انسانی در مقابل تجزیه و تحلیل افراد به سرعت در حال تغییر است. سازمان های متعالی ممکن است به تجزیه و تحلیل افراد علاقه بیشتری نشان بدهند، اما تجزیه و تحلیل منابع انسانی همچنان برای واحدهای منابع انسانی کارایی بیشتری دارد. آنچه مسلم است این است که همه سازمان ها می خواهند عملکرد کارکنان خود را بهبود بدهند، اما این امر به سادگی قابل دستیابی نیست. تصمیم گیری آگاهانه در مورد استخدام، یادگیری و توسعه، و ارتقاء کارکنان فقط با تجزیه و تحلیل داده های افراد متناسب امکان پذیر است. تجزیه و تحلیل افراد، ابزار قدرتمندی است که بهبود عملکرد را دستیافتنی می کند. همچنین تجزیه و تحلیل افراد اولین گامی است که قبل از  هر تصمیم گیری در مورد افراد، برداشته می شود. یکی از دلایلی که ممکن است منجر به شکست در تجزیه و تحلیل افراد شود، این است که فرآیند جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها، ساده انگاشته شود. این کتاب به شما کمک می کند تا برای شروع، توجه شما به استراتژی های صحیح مبتنی بر تحلیل افراد جلب شود.

خوشوقتی ادامه داد: کتاب اصول اساسی تحلیلی افراد دقیقا یکی از موضوعاتی است که به آن خیلی کمتر پرداخته شده است. و برای اولین بار در دهه هزار و هشتصد میلادی در حوزه تحلیل کارکنان و افراد در سازمان مطرح شد. اغلب اوقات وقتی می خواهیم یک معامله ای در بازار داشته باشیم، تحلیلات خوبی انجام می دهیم اماوقتی افرادی را وارد سازمان می کنیم اصلا توجهی به تحلیل  و بررسی این افراد نمی کنیم چون  تقریبا نه داده ای در این باره داریم و نه استفاده ای از آنها می کنیم. آنچه که در این کتاب می گوییم به ما میگوید این است که ما چگونه در سازمان ها باید داده های منابع انسانی و داده های کارکنانمان را سازماندهی کنیم و روشهایی بیان شده که خیلی واقعی، روشن و عملی برای اجرا شدن به نظر می رسد.

خوشوقتی در پایان گفت: یک جاهایی دور از دسترس ما مثال هایی در کتاب آورده شده بود که ما سعی کردیم در حدی که می شد هر چند کم مثال ها را ساده سازی کنیم تا با توجه به امکاناتی که در سازمان های ما وجود دارد، امکان پیاده سازی آن وجود داشته باشد. در واقع طوری جریان های کتاب را تغییر دادیم که قابل استفاده در شرکت ها و سازمان های کوچک تر باشد.

شیما جعفرزاده در ادامه گفت: تجزیه و تحلیل داده های منابع انسانی چه کمکی به سازمان ها می کند؟ اجازه بدهید برای شما یک مثال بزنم به عنوان یک نمونه مصاحبه خروج را در سازمان ها در نظر بگیرید. منابع انسانی همواره می خواهد بداند که چرا کارکنان سازمان را ترک کرده اند؟ و سعی بر این دارند که با وی گفت و گو کنند. ( به این گفت و گو پیش از خروج و یا پیش از خروج کارمند مصاحبه خروج می گویند.) تجزیه و تحلیل داده های مصاحبه خروج بسیار مهم است چرا که می تواند نکات بسیار مهمی در خصوص نقاط قوت و ضعف بخش های مختلف سازمان را به کارفرما بگوید. پس چرا داده های مصاحبه خروج را تجزیه و تحلیل می کنیم؟ یعنی چرا داده های علت خروج افراد را بررسی میکنیم؟ اول اینکه درک بهتری از افراد داشته باشیم، دوم اینکه به کارمندان این فرصت را بدهیم تا مشکلات خود را مطرح کنند. سوم اینکه بهبود اثر بخش سازمانی و افزایش ماندگاری کارکنان را فراهم می کنیم، مورد چهارم اینکه با استفاده از داده ها، توانایی پاسخگویی مدیران را افزایش می دهیم و از همه مهم تر بر اساس حدس و گمان شرایط را پیش بینی نمی کنیم و واقعا بر اساس داده های سازمان تصمیم گیری می کنیم و مشکلات سازمان را بررسی می کنیم.

گزارش: غزاله ورقائی