کد خبر: 41643
تاریخ انتشار: دوشنبه, 22 ارديبهشت 1399 - 08:22

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

از وب سایت موزه و آرشیو دانشگاه الزهرا رو نمایی شد

منبع : دانشگاه الزهرا
از وب سایت موزه و آرشیو دانشگاه الزهرا(س) به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب با حضور اساتید برجسته، مدیران و مسئولان دانشگاه به‌صورت آنلاین رونمایی شد.
از وب سایت موزه و آرشیو دانشگاه الزهرا رو نمایی شد

به گزارش لیزنا، دانشگاه الزهرا(س) از وب سایت موزه و آرشیو این دانشگاه در روز اسناد ملی و میراث در تاریخ  ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹  رونمایی کرد.  از آنجایی که آرشیوها و موزه‌ها، نمایانگر بخش مهمی از زندگی انسان‌ها در جوامع علمی هستند و افراد برای یادگیری و ارتقای فرهنگ و دانش خود باید به میراث مکتوب و غیر‌مکتوب جامعه دسترسی داشته، آنها را بشناسند و از آنان استفاده کنند، نقش کتابخانه‌ها، آرشیوها و موزه‌ها در حفاظت این دانش غیرقابل انکار است.
از سوی دیگر، امروزه بخش مهمی از زندگی انسان‌ها و هویت سازمان‌ها در گذر تاریخ است و آرشیو و موزه‌های دانشگاهی به عنوان حافظه تاریخی دانشگاه، به عنوان تاریخچه علمی دانشگاه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند و برای آنها موجب اعتبار و شهرت می‌شوند.
اغلب دانشگاه های بزرگ دنیا مانند دانشگاه هاروارد، دانشگاه آکسفورد، دانشگاه مک گیل آرشیوها و موزه های چشمگیری دارند. خوشبختانه در ایران نیز؛ موزه نگارستان و آرشیو دانشگاه تهران، آرشیو و موزه دانشگاه فردوسی مشهد، موزه ملی تاریخ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، موزه تاریخ طبیعی دانشگاه شیراز و دانشگاه بوعلی همدان و موزه و آرشیو دانشگاه شهید چمران اهواز در زمره ی موزه‌های مطرح هستند. برهمین اساس دانشگاه الزهرا هم که در تمامی عرصه‌های آموزشی، علمی، پژوهشی و بین‌المللی گام‌های موثری برداشته از این امر نیز غافل نشده و بیش از پیش به جمع آوری و حفظ تاریخ ۵۰ ساله‌اش اهتمام می‌ورزد.
دانشگاه الزهرا (س) در سال گذشته با تشکیل کمیته موزه و آرشیو و کارگروه‌های آن، برپایی نمایشگاهی به همین منظور اقدامات نخست این کار را رقم زد که خوشبختانه مورد استقبال بسیاری از متخصصین، صاحبنظران، و علاقه‌ مندان موزه و آرشیو قرارگرفت و ۶ رئیس پیشین و بسیاری از مدیران و معاونین سابق دانشگاه از آن بازدید به عمل آوردند.
دانشگاه الزهرا (س) به عنوان دانشگاه جامع بانوان کشور در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ نیز وب سایت موزه و آرشیو دانشگاه‌ را به مناسبت روز اسناد ملی و میراث مکتوب با حضور اساتید برجسته، مدیران و مسئولان دانشگاه بصورت برخط رونمایی کرد.

معرفی بخش‌های مختلف وب سایت موزه و آرشیو دانشگاه‌
این وب سایت دارای بخش‌های مختلفی از جمله منوی معرفی، منوی خط مشی، منوی رشته مطالعات آرشیوی، منوی راهنمای اهدای اسناد و اشیا ومنوی مجموعه ها است.
در منوی خط مشی به اهداف، چشم اندازها و ماموریت آرشیو و موزه دانشگاه الزهرا (س) پرداخته است.
همچنین منوی رشته مطالعات آرشیوی دارای دو زیر بخش تاریخچه و تالیفات است که در بخش تاریخچه به چگونگی شکل‌گیری رشته مطالعات آرشیوی در ایران پرداخته و در بخش تالیفات عناوین پایان نامه های دفاع شده توسط دانشجویان رشته مطالعات آرشیوی آمده است.
علاوه بر آن، در منوی راهنمای اهدای اسناد و اشیا به راهنمایی در خصوص نحوه اهدای اسناد و اشیاء به دانشگاه الزهرا(س) پرداخته شده است.
در منوی مجموعه‌ها نیز مجموعه‌های سندی و اشیاء دانشگاه گروه بندی شده است.
زیرگروه اسناد دارای زیربخش‌هایی مانند افراد (دربرگیرنده اسناد اساتید و روسای دانشگاه الزهرا (س) است)، فضای دانشگاه (دربرگیرنده اسناد مربوط به فضاهای مختلف دانشگاه همچون تصاویر قدیمی دانشکده‌ها، سردرهای قدیمی و .. است)، و تاریخ محلی (شامل اسنادی از محل قرارگیری دانشگاه الزهرا یعنی محدوده میدان ونک است)
همچنین بخش‌هایی برای اخبار و یادداشت‌ها در سایت قرار گرفته است که بخش اخبار محل درج جدیدترین اخبار موزه و آرشیو دانشگاه الزهرا(س) ، رشته مطالعات آرشیو و آرشیوها در ایران و جهان است. بخش یادداشت‌ها نیز محل درج جدیدترین کتاب‌ها، نشریات و... در حوزه آرشیو و موزه است.
در این سایت بخشی با عنوان نمایشگاه مجازی نیز در نظر گرفته شده است و قرار است هر ماه به مناسبت‌های مختلف اسناد متناسب با آن‌ها به نمایش گذاشته شود.
همچنین بخشی با نام وقایع تاریخی دانشگاه در این سایت قرار دارد که بر اساس تقویم شمسی رویدادها و فعالیت‌های مهم انجام گرفته توسط دانشگاه الزهرا(س) در ادوار مختلف درج می‌شود.
به طور کلی و در مجموع اطلاعات مربوط به ۶۱ شئ شامل هدایا، تجهیزات فنی، نشان‌ها و افتخارات و نیز اطلاعات مربوط به پنجاه سند در این سایت به اشتراک گذاشته شده است که به مروز تکمیل هم خواهد شد.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به آدرس https://musarch.alzahra.ac.ir/  مراجعه نمایند.

 

 

آخرین اخبار