کد خبر: 44786
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 10 آذر 1400 - 08:09

داخلی

»

گزارش

در دومین گردهمایی سر رابطان کانون های خدمت کتاب و کتاب خوانی رضوی عنوان شد:

حل معضلات جامعه درامتداد توسعه نهضت کتاب خوانی رقم خورده است

منبع : گنجینه رضوی
رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، حل معضلات جامعه را در راستای توسعه نهضت کتاب خوانی عنوان کرد.
حل معضلات جامعه درامتداد توسعه نهضت کتاب خوانی رقم خورده است

به گزارش لیزنا، حجت الاسلام سید جلال حسینی در دومین گردهمایی سررابطان کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی رضوی که در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، بر توسعه فرهنگ کتابخوانی برای مواجهه با تهاجم فرهنگی تاکید کرد.

وی در این گردهمایی که مهدی رضوی‌کیا، مدیر مرکز امور خادمیاری و کانون‌های خدمت رضوی، سیدعباس مرجانی، مدیر کانون خادمیاران کتاب و کتاب‌خوانی رضوی و سر رابطان 31 استان کشور در آن حضور داشتند، با اشاره به تاثیرات مخرب جاهلیت مدرن بر زندگی انسان در عصر حاضر و رشد خرافه‌ پرستی، پناه بردن به کتاب و کتاب‌خوانی را بهترین راه برای نشان دادن راه صحیح و نجات از جهل و نادانی دانست.

حسینی،فعالیت کانون خادمیاران کتاب رضوی که در شبکه‌ای گسترده در راستای اعتلای فرهنگ کتابخوانی در تلاش است را یکی از اقدامات موثر برای حل معضلات موجود در جامعه عنوان کرد.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، رساندن جامعه به حیات طیبه را هدف نهایی تمامی انبیاء و ائمه اطهار (ع) خواند و باورها و اعتقادات مبتنی بر بنیان‌های معرفتی و معقول، هندسه مدیریتی انسان نسبت به خود، تنظیم ارتباطات درست با دیگران و استفاده صحیح از زندگی را چهار وجه حیات طیبه برشمرد.

فعالیت یکصد هزار خادمیار در 19 کانون تخصصی

در ادامه این مراسم، مهدی رضوی‌کیا، مدیر مرکز امور خادمیاری و کانون‌های خدمت رضوی، مهدویت را نقطه توجه ائمه اطهار(ع) دانست و آموزه های رضوی را سدی در مقابل توسعه فرقه های انحرافی عنوان کرد.

وی، کمک به توسعه علم و علم‌آموزی را حرکتی برای روشنگری جامعه در مقابله با تفکرات الحادی که همان هدف ائمه معصوم (ع) است، دانست و در این راستا به خدمات خادمیاران رضوی در عرصه‌های مختلف خدمت اشاره کرد.

رضوی‌کیا، با اشاره به فعالیت قریب به یکصدهزار خادمیار رضوی در 19 کانون تخصصی در سطح کشور، کانون خادمیاری کتاب رضوی را از جمله کانون‌های بسیار فعال دانست که با وجود فراز و نشب‌های بسیار توانسته است در ترویج و توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی گام‌های موثر بردارد.

 خدمات نوین در دستور کار کانون خادمیاران کتاب رضوی

عباس مرجانی، مدیر کانون خادمیاران کتاب رضوی به‌عنوان دیگر سخنران این مراسم، اقدامات فرهنگی، کتابخانه‌ای و ترویجی را از سری فعالیت‌های این کانون برشمرد و نگاه ویژه مدیران کلان آستان قدس رضوی به کانون خادمیاری کتاب را از عوامل موثر در پیشرفت آن عنوان کرد.

وی همچنین به قرار دادن بسته‌های فکری و فرهنگی در کنار بسته‌های معیشتی اشاره داشت و این اقدام را فعالیتی در راستای توسعه دیدگاه افراد از مسائل پیرامون خود عنوان کرد.

در پایان این مراسم از کانون‌های خدمت کتاب و کتاب‌خوانی استان‌های تهران، کرمان و گیلان که در شبکه ‌سازی و جذب خادمیار و نیز اقدامات ویژه در روستاها و مناطق عشایر نشین فعالیت موثر و چشمگیر داشتند، تقدیر شد.

گفتنی است تجدید میثاق با امام رئوف (ع)، هم‌فکری و هم‌افزایی برای مدیریت بهینه کانون‌های خادمیاری کتاب، ارائه راهکارهای مناسب برای تقویت روابط و افزایش تعاملات بین کانون‌ها، تصمیم‌گیری در خصوص برنامه کانون‌ها و نحوه بکار گیری خادمیاران، نحوه تعامل با سازمان‌های همسو با آستان قدس رضوی، شیوه‌های آموزش و توانمند سازی خادمیاران و ارائه راهکارهای اجرایی برای رفع محدودیت‌های مالی کانون‌ها و تامین منابع، از جمله اهدافی است که در برگزاری این گردهمایی دنبال می شود.