کد خبر: 40056
تاریخ انتشار: سه شنبه, 15 مرداد 1398 - 18:03

داخلی

»

اخبار کتاب

ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی فراخوان داد

فراخوان ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی  منتشر شد.
ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی فراخوان داد

 

 به گزارش لیزنا، علاقه‌مندان و فعالان ترویج کتابخوانی می‌توانند گزارش‌ها و مستندات فعالیت‌های‌شان در زمینه ترویج کتاب‌خوانی را به همراه  تکمیل فرم‌ها تا پایان وقت اداری 15 شهریور 1398 به دبیرخانه «ششمین جشنواره تقدیر از مروجان کتاب‌خوانی» ارسال کنند.  

 شبکه گروه‌های ترویج کتاب‌خوانی با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر دارد، افراد، گروه‌ها، تشکل‌های مردمی و نهادهای غیردولتی دارای فعالیت‌های مؤثر و نوآورانه در زمینه ترویج کتاب‌خوانی را انتخاب و معرفی کند. بر اساس فراخوان، مروج کتابخوانی کسی است که با طراحی و اجرای فعالیت‌های مستمر، کتاب‌خوانی را گسترش می دهد یا فرآیند خواندن را لذت بخش‌تر، عمیق‌تر و تاثیرگذارتر می‌سازد.همچنین ترویج کتاب‌خوانی شامل فعالیت‌هایی است که به افزایش، گسترش و استمرار کتاب‌خوانی در میان مردم می‌انجامد.

شرکت‌کنندگان در این رقابت کتابخوانی می‌توانند بخش گروه‌ها و نهادهای غیردولتی فعالیت در ترویج کتاب‌خوانی باشند. بر اساس فراخوان از جمله این مراکز می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد

سازمان‌های مردم نهاد، واحدهای صنفی (مانند: مراکز توانبخشی، خیریه‌ها، نانوایی‌ها، مغازه‌داران، آرایشگاه‌ها و...)، بخش خصوصی و مراکز خدمات عمومی (مانند: بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، آموزشکده‌ها، مراکز تفریحی و...)، فضاهای مجازی و مروجان الکترونیکی (مانند: فعالان شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی، مطبوعات، اپلیکیشن‌های کتابخوانی، پادکست‌ها و...) و ...

این رقابت در بخش‌های  گروه‌ها و افراد مروج کتابخوانی برگزار می‌شود و در   بخش افراد  هم هر فردی که ‌در زمینه ترویج کتابخوانی فعالیت داوطلبانه داشته باشد می‌تواند در رقابت شرکت کند؛ افرادی مانند استادان دانشگاه و مراکز آموزشی، مادران، زنان خانه‌دار،کشاورزان، مروجان عشایر، کارکنان بیمارستان‌ها (اعم از پزشکان، پرستاران، بهیاران و ...)، رانندگان، نانواها، معلمان، دانش‌آموزان، امامان‌ جماعت،کتابداران، مربیان مهد کودک، هنرمندان، کتابفروشان، نویسندگان، مترجمان، قضات، کسبه، دانشجویان، بازنشستگان، کتابداران مدارس و ...

بخش‌های دیگر جشنواره،  رقابت در بخش بین‌الملل است و دربرگیرنده این گروه‌هاست؛ افراد فارسی‌زبانِ مروج کتاب در خارج از کشور،گروه‌ها و افراد خارجیِ فعال مروج کتاب در ایران، فعالیت‌هاي ترويج کتابخواني در کشورهای فارسی‌‌زبان یا دارای جمعیت‌های بزرگ فارسی‌‌زبان  

بر اساس فراخوان در بخش نگاه ویژه، از مروجان سیار، مروجان در مناطق دوزبانه (زبان‌های بلوچی، ترکی، عربی، کردی و...)، مروجان برای افراد با نیازهای ویژه (روشندلان، ناشنوایان، توان‌یابان جسمی و ذهنی و...) تقدیر به عمل خواهد آمد و در نهایت نشان استمرار به افراد یا گروه‌هایی که در دوره‌های گذشته برگزیده یا شایسته تقدیر شده‌اند اهداء می‌شود و  این افراد فعالیت‌شان در این بخش بررسی می‌شود و نمي‌توانند در بخش‌هاي ديگر شرکت کنند. آن‌ها مي‌توانند با ارائه گزارشی از فعالیت‌های گذشته و فعالیت‌های متفاوت جاری و طرح‌های نو در این بخش شرکت کنند.  

 در فراخوان تصریح شده است؛ تسهیلگران و مربیانی که در جام باشگاه‌های کتابخوانی کودک و نوجوان سال 1398 (چهارمین دوره) شرکت کرده‌اند، نمی‌توانند فعالیت‌های باشگاه خود را در این جشنواره ارائه نمایند.

شاخص‌های انتخاب افر اد و گروه‌های برگزیده به این شرح  است؛ تأثیر پایدار در گسترش کتاب‌خوانی میان مردم، خلاقیت و نوآوری در برنامه‌ها و شیوه‌های اجرایی، استفاده مناسب از مشارکت مردم و چهره‌ها، استفاده خلاقانه و بهینه از امکانات و ظرفیت‌های عمومی و مردمی، قابلیت معرفی به سایر مناطق به‌عنوان الگو، اثربخشی فعالیت‌های کتابخوانی در رفتارهای اجتماعی یا فعالیت‌های عمومی مردم، فعالیت به شکل داوطلبانه (شاخص ترجیحی)، فعالیت در قالب گروهی (شاخص ترجیحی)

مدارک لازم برای شرکت در رقابت نیز به این شرح است؛ معرفی برنامه در قالب فرم‌های شرکت در جشنواره، مستندات شامل گزارش‌های مختلف، عکس، فیلم، فایل‌های صوتی، بازتاب‌های رسانه‌ای، گزارش‌های مکتوب، گواهی‌نامه، تقدیرنامه، تفاهم‌نامه و قراردادها در قالب‌های مختلف چاپی یا الکترونیک، 

 علاقه‌مندان برای کسب اطلاع بیشتر و همچنین دسترسی به فرم‌ها ثبت‌نام می‌توانند به وبسایت‌های شبکه ترویج کتابخوانی و تقدیر از مروجان کتابخوانی به  نشانی‌ www.moravejan.ir و www.bookprmotion.ir مراجعه کنند. 

نشانی تهران، خیابان مطهری، خیابان فجر، شماره 7  ساختمان فجر، طبقه پنجم نشانی دبیرخانه شبکه مروجان کتابخوانی کشور است و شماره‌های تلفن دبیرخانه  88342980  - 88342979 هستند. برای مکاتبه به صورت الکترونیکی، نشانی پست الکترونیک این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  تعیین شده است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: