کد خبر: 39657
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 - 15:48
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

آخرین اخبار

بازدید رایگان از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در روز جهانی موزه

منبع : روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک
موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه، در روز شنبه 28 اردیبهشت 1398 خورشیدی از گردشگران به رایگان میزبانی می‌کند.
بازدید رایگان از نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران در روز جهانی موزه

به گزارش لیزنا، کتابخانه و موزه ملی ملک با گرامی‌داشت روز جهانی موزه، هم‌زمان با برپایی دوازده نمایشگاه سیار از تصویر آثار موزه‌ای و نسخه‌های خطی در مراکز فرهنگی تهران و دیگر شهرهای کشور، دوستداران آثار تاریخی را در روز شنبه 28 اردیبهشت 1398 خورشیدی به بازدید رایگان از تالارها و آثار موزه‌ای این موقوفه آستان قدس رضوی، به ویژه نمایشگاه «آثار چاپ سنگی علی‌قلی خویی» با نمایش 11 اثر ویژه و برجسته چاپ سنگی با تصویرگری میرزا علیقلی خویی، تصویرگر برجسته کتاب‌های چاپ سنگی در دوره قاجار، فرامی‌خواند..

موقوفه آستان قدس رضوی، این گنجینه در کنار کتابخانه‌ای از نسخه‌های نفیس خطی و چاپ سنگی و سربی و کتاب‌های چاپی، گنجینه‌ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است. کتابخانه و موزه ملی ملک هم‌زمان با روز جهانی موزه، نمایشگاه‌های «سراچه تن» و «شفاخانه» در موزه رضا عباسی، «چهل آینه» در باغ‌موزه هنر ایرانی، «دستان دعا» در فرهنگسرای ارسباران، «آینه حُسن» و «دعای صباح» در موزه کتاب و میراث مستند ایران در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، «سروستان» در فرهنگسرای مترو (ایستگاه شهید بهشتی) را در شهر تهران و نمایشگاه‌های «مشروطه»، «صلوات خاصه»، «نسخه الدعا»، «عکس‌های قاجاری حرم رضوی» و «شاهنامه علیقلی خویی» را در شهرهای زواره و اردستان (با هماهنگی اداره میراث فرهنگی) برپا کرده است.

نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران، همجنین در تالارهای موزه‌ای خود، مجموعه سکه‌های تاریخی، از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربرگرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال‌الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه‌ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است. تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه‌ای از آثار برجسته خوش‌نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه‌های نفیس خطی را دربرمی‌گیرد. مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان‌ها، قاب‌آیینه‌ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است.

 یکی از بخش‌های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه‌ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد. سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ‌های جذاب، در آن عرضه می‌شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش‌های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه‌ای، به معرفی بیش‌تر واقف می‌پردازد. در این سالن، آثار، دست‌نوشته‌ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.

چهار تالار نوبنیاد «هنر و زندگی» «تمبر» و «هزارداستان» نیز که در سال‌های 1396 و 1397 گشایش یافته‌اند، نماهایی نو از آثاری تازه در زمینه‌های اشیای تزیینی، تمبر و نسخه‌های خطی به همراه فناوری‌های روزآمد پیش روی گردشگران می‌گذارند.

سه نمایشگاه «هفت اقلیم (جغرافیا به روایت نسخه خطی الممالک و المسالک استخری)»، «آثار چاپ سنگی علی‌قلی خویی» با نمایش 11 اثر ویژه و برجسته چاپ سنگی با تصویرگری میرزا علیقلی خویی و «تک اثر؛ سکه عرب‌ساسانی» نیز در کنار تالارهای موزه‌ای، گردشگران و بازدیدکنندگان را به دنیای رنگارنگ و جذاب فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی فرامی‌خوانند.

موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت فرارسیدن روز جهانی موزه، در روز شنبه 28 اردیبهشت 1398 خورشیدی از گردشگران به رایگان میزبانی می‌کند. این گنجینه، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که در محوطه تاریخی باغ ملی تهران به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» جای گرفته است.

 گردشگران برای بازدید از تالارهای موزه‌ای در روز جهانی موزه می‌توانند از ساعت 9:15 تا ساعت 16:45 به این گنجینه مراجعه کنند.

 

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ و ادب