کد خبر: 44728
تاریخ انتشار: دوشنبه, 01 آذر 1400 - 12:24

داخلی

»

گزارش

از کتاب «هوای حوالی حوا» رونمایی شد

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان غربی
همزمان با بیست و نهمین دوره هفته کتاب آئین رونمایی از کتاب «هوای حوالی حوا» برگزار شد.
از کتاب «هوای حوالی حوا» رونمایی شد

به گزارش لیزنا، آئین رونمایی از کتاب  «هوای حوالی حوا» به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و با مشارکت این اداره کل با حضور حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی؛ خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان؛ کامران داوری نیکو، نویسنده اثر و صاحب نظران و علاقه‌مندان در خانه مطبوعات برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌غربی ضمن تبریک بیست و نهمین دوره هفته کتاب به  پیشکسوتان عرصه علم و فرهنگ و هنر گفت: کتاب «هوای حوالی حوا» از جمله آثاری است که مورد توجه اندیشمندان و صاحب نظران قرار گرفته و از شیوه جدید کتاب نگاری بهره برده است؛ محتوای اثر اگر در قالب اشکال ادبی جدید نگاشته شود مورد توجه عموم مردم به ویژه نسل جوان خواهد بود. شفافیت، زلالی، ظرافت بیان، دقت و تعمق، پرداختن به مسائل اجتماعی و خلاصه نویسی در این اثر به خوبی مشهود است.

وی درهم تنیدگی بومی نویسی و جهانی نویسی را از دیگر ویژگی های این اثر برشمرد و گفت: اندیشه های جهانی در این اثر، با استفاده از عناصر بومی به تصویر کشیده شده است.

خدیجه معصومی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان  ضمن تبریک و تهنیت بیست و نهمین دوره هفته کتاب گفت: هفته کتاب امسال به شعار «جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» مزین است؛ امید است بتوانیم در معرفی کتاب‌های خوب به ویژه آثار بومی موفق باشیم.

وی ضمن تبریک هفته بسیج و ابراز خرسندی از مشارکت اداره کل کتابخانه های استان در این آئین ادامه داد: نویسنده کتاب «هوای حوالی حوا» را با محوریت زنان، مادران و دختران نگاشته و به آنان تقدیم نموده است. زنان چراغ افروخته هر خانه هستند؛ در نظام ارزشی اسلام خانواده از جایگاه ویژه برخوردار است و زنان در خانواده، نقش مهمی در این اجتماع کوچک و بنیادین را بر عهده دارند. به لطف تلاش و کوشش آنان بی هویتی اجتماعی، کمبودهای عاطفی و ...  با عشق و مدارا جایگزین می شود. ساختار شخصیتی اعضای خانواده شکل گرفته و روح آنها از عاطفه سیراب می‌گردد.

معصومی ادامه داد: مشعل دار عاطفه انسانی در کانون خانواده، وجود بانوان است و نقش رهبری آنها در پاسداری از ارزش های انسانی بسیار خطیر است. بدون وجود مادر آگاه و فرهیخته، تربیت نسل با مشکل و معضل جدی مواجه خواهد شد. تربیت صحیح دینی و اجتماعی فرزندان، مهم ترین نقش وی در خانواده است. امام خمینی (ره) در خصوص جایگاه زنان اندیشه های والایی داشتند و فرمودند: نقش مادری و همسری زنان با نقش اجتماعی، سیاسی و اجتماعی او هیچ تزاحمی ندارد و در سطح جامعه یک زن می تواند یک مادر موفق، یک کارآفرین و فعال اجتماعی موفق باشد.

معصومی تصریح کرد: زنان سرزمین ما این قابلیت را دارند که یک نسل آگاه، مسئولیت پذیر و توانمند تربیت کنند. چه بسا مادرانی که فرزند خود را باآگاهی و بصیرت تربیت می کنند و این مادران سرمنشاء ظهور یک نسل آگاه و کتابخوان خواهند بود.

مدیرکل کتابخانه های آذربایجان غربی گفت: کتاب «هوای حوای حوا» مجموعه 12 داستان کوتاه از زنان و مادران و لذت بخش هست؛ ویژگی بارز آن  پرداختن به  بانوان سرزمین ایران اسلامی، تصویرسازی قوی، استفاده از عناصر نشانه شناسی زیبا و پرمفهوم است. نگاه بومی و اقلیمی و اشارات ظریف به تاریخ معاصر نیز این اثر را  بسیار خواندنی کرده است. دو شاخصه کتاب- که  اقتضاء زمان ایجاب می کند- مختصر بودن و کم حجم بودن آن است  و موجب آسانی استفاده از آن شده است.

در ادامه، اساتید و صاحب نظران حاضر در آئین، توضیحاتی پیرامون اثر ارائه کردند.

رونمایی از کتاب مذکور و جشن امضاء نویسنده، بخش پایانی این آئین بود.