کد خبر: 41893
تاریخ انتشار: پنج شنبه, 05 تیر 1399 - 08:51

داخلی

»

گفتگو

انتشار نتایج ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه های جوان توسط تایمز

منبع : لیزنا
تایمز نتایج ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه های جوان را که کمتر از ۵۰ سال از تاسیس آن ها می گذرد منتشر کرد.
انتشار نتایج ویرایش ۲۰۲۰ دانشگاه های جوان توسط تایمز

به گزارش لیزنا، دکتر جعفر مهراد استاد دانشگاه شیراز و موسس ISC گفت: در این ویرایش ۱۰ دانشگاه برتر نخست بین آسیا و اروپا تقسیم شده است. دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ طی سه سال متوالی در صدر جدول دانشگاه های برتر جوان قرار دارد. رتبه دوم از آن دانشگاه فناوری نانیانگ سنگاپور است. این دو دانشگاه فعالیت های علمی و تحقیقاتی شبیه به هم دارند و در حوزه هایی مانند چشم انداز بین‌المللی تاثیر استناد، فضای پژوهشی و انتقال دانش از عملکرد بسیار بالایی برخوردار اند.

وی گفت: دانشگاه پلی تکنیک لوزان در سویس در حالیکه در سال پیش در بین ۱۰ دانشگاه برتر جوان حضور داشت اما در ویرایش حاضر به دلیل ورود این دانشگاه به سن ۵۱ سالگی از جدول رتبه بندی خارج شده است.

دکتر مهراد افزود: رتبه های سوم تا پنجم در اختیار دانشگاه  PLS پاریس، مدرسه مطالعات پیشرفته Santa'Anna در ایتالیا و انستیتو پیشرفته علوم و فناوری کره‌جنوبی است. از نظر تعداد، بریتانیا با ۳۶، اسپانیا با ۲۷، فرانسه و هندوستان هر کدام با ۲۶ دانشگاه بیشترین دانشگاه ها را در بین موسسات جوان زیر ۵۰ سال قدمت به خود اختصاص داده اند. تعداد دانشگاه های استرالیا در بین ۱۰۰ برتر ۱۷ و بریتانیا ۵ است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه جهانی ۷۴ در بین ۱۰۰ دانشگاه نخست این رتبه بندی قرار دارد.

 وی گفت: هندوستان در بین ۷۰ دانشگاه برتر برای نخستین بار دارای دو موسسه ممتاز است: انستیتو فناوری روپار هند با رتبه ۶۲ و انستیتو فناوری ایندور هند با رتبه ۶۴.

موسس ISC  اظهار داشت: در مجموع، در ویرایش ۲۰۲۰ تعداد ۴۱۴ دانشگاه از ۶۶ کشور جهان رتبه بندی شده است.  شاخص های این رتبه بندی با رتبه بندی معمول سالیان تفاوت چندانی ندارد. تنها وزن شاخص ها برای انعکاس ماموریت دانشگاه های جوان تعدیل شده است.

وی درباره دانشگاههای ایران در این رتبه بندی گفت: تعداد دانشگاه های برتر جمهوری اسلامی ایران با عنوان دانشگاه های جوان زیر ۵۰ سال قدمت ۲۰ دانشگاه است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه ۷۴ جهان مقام نخست کشوری را در بین این گروه از دانشگاه های برتر به خود اختصاص داده است. امتیاز این دانشگاه مانند ۱۹ دانشگاه جوان برگزیده دیگر در شاخص دانشجویان بین المللی 0% است که شایسته است با اتخاذ تدابیر لازم به این شاخص توجه بیشتری معمول شود.

دکتر مهراد افزود: در مرتبه بعد، دانشگاه های کاشان و یاسوج در فاصله ای بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، دانشگاه های بین المللی امام خمینی، علوم پزشکی ایران، صنعتی اصفهان، و صنعتی شیراز در فاصله ای بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، دانشگاه مازندران در  فاصله‌ای بین ۲۰۱ تا ۲۵۰، دانشگاه های بوعلی سینا، گیلان، کردستان و سمنان در دامنه ای بین ۲۵۱ تا ۳۰۰، دانشگاه های صنعتی شاهرود و زنجان در فاصله ای بین ۳۰۱ تا ۳۵۰، دانشگاه های شهید مدنی آذربایجان، شهر کرد، شاهد، شهید باهنر کرمان و یزد در رتبه ای بین ۳۵۱ تا ۴۰۰ و دانشگاه بیرجند بعد از رتبه ۴۰۱ گزارش شده است.

وی در پایان تاکید کرد: علاوه بر جمهوری اسلامی ایران از کشور های اسلامی تعدادی از دانشگاه های الجزایر، بروئنی دارالسلام، مصر، عراق، اردن، قزاقستان، مراکش، مالزی، نیجریه، عمان، پاکستان، قطر، عربستان سعودی، تونس، ترکیه و امارات متحده عربی در گروه دانشگاه های برتر جوان رتبه بندی شده اند.