کد خبر: 39756
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 08 خرداد 1398 - 16:25
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

اخبار کتابخانه ملی

داستان خوانی مصطفی رحماندوست برای کودکان اوتیسم در کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
مصطفی رحماندوست نویسنده و شاعر کودک و نوجوان برای کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران قصه خوانی کرد.
داستان خوانی مصطفی رحماندوست برای کودکان اوتیسم در کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، گروه بازدیدهای اداره یادمان‌های روسای جمهور، موزه و بازدیدها طی اقدامی برای نخستین بار میزبان کودکان و نوجوانان دارای اختلال اوتیسم به همراه والدین آنها شد.

مهمترین دغدغه خانواده‌های دارای کودک اوتیسم مربوط به آینده فرزندانشان است و در این میان همه باید در حمایت از خانواده‌های دارای کودک اوتیسم مشارکت داشته باشند.

از آنجایی که به نقش موثر مشارکت مردم در کنار دولت در حل مشکلات این قشر از افراد جامعه تاکید شده است، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایرن نیز گامی مفید و موثر در این مسیر برداشت و با دعوت از کودکان اوتیسم به فضای این کتابخانه و اجرای برنامه های مختلف سعی در بهبود شرایط موجود کرد.

طی تحقیقات به عمل آمده برخی از تداخلات اجتماعی این دسته از کودکان به عدم وجود روابط دوستانه، نبود اشتیاق برای بازی‌های کلامی و ترجیح دادن تنهایی مربوط می‌شود، بر همین اساس خواندن کتاب در جمع گروهی و در فضایی آرام مانند کتابخانه مورد توجه قرار می گیرد.

در ابتدای بازدید کودکان اوتیسم به دعوت گروه بازدیدهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی که با حضور مصطفی رحماندوست شاعر، قصه نویس و مترجم كتاب‌های كودكان و نوجوانان همراه بود، کودکان در تالار کودک این سازمان به کتاب گردی پرداختند و کارشناسان مربوطه آنها را برای خواندن کتاب‌هایی که از میان قفسه‌های کتابخانه انتخاب کرده بودند، راهنمایی کردند.

این برنامه با هدف آشنا کردن کودکان و نوجوانان دارای اختلال اوتیسم با کتاب، شعر و غصه و نیز آشنا کردن خانواده‌های این دسته از افراد با کتاب‌های مناسب برای این کودکان برگزار شد.

در ادامه کودکان و والدین آنها به سمت تالار رودکی که ویژه نابینایان و افراد معلول می‌شود برای بازدید هدایت و ضمن توضیحات کارشناسنان حاضر با این فضا آشنا شدند.

در نهایت کودکان به همراه والدین خود وارد موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شدند و در این موزه پای قصه گویی مصطفی رحماندوست نشستند در این میان والدین آنها همزمان به بازدید از این موزه پرداختند.

رحماندوست ضمن ابراز خرسندی از قرار گرفتن در چنین جمعی گفت: کتابخانه ملی ایران با ویژگی های خاصی که دارد فضای مناسبی برای این کودکان است چرا که این کودکان به قرار گرفتن در میان جمعی خلوت احتیاج دارند و کتابخانه بهترین مکان است.

وی با بیان اینکه اوتیسم دارای طیف های گسترده ای است افزود: هم اکنون یک کودک 7 ساله دارای اختلال اوتیسم در حال آموختن 3 زبان زنده دنیا در یک زمان است.

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: