کد خبر: 39858
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 29 خرداد 1398 - 11:06

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

اخبار کتابخانه ملی

گالری جدید کتابخانه ملی ایران گشایش یافت

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
این نمایشگاه با همکاری ایکوم ایران، سفارتخانه رومانی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو جدید ایکوم در روز سه شنبه 28 خرداد ساعت 16 افتتاح شد.
گالری جدید کتابخانه ملی ایران گشایش یافت

به گزارش لیزنا، اشرف بروجردی در حاشیه آیین افتتاح گالری جدید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران که با حضور سفیران کشورهای رومانی و الجزایر و نیز سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران در محل این سازمان برگزار شد با اشاره به افتتاح نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» گفت: بحث اصلی ما درخصوص موزه بوده که کتابخانه ملی ایران به همت مرکز موزه‌های ایران به عنوان یک موزه ثبت شد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه در این سازمان آثار متعدد و فاخری در حوزه های دیداری – شنیداری و نسخ خطی وجود دارد، افزود: به طور کلی هرآنچه که بتواند نمادی از فرهنگ باشد در این سازمان نگهداری می شود.

وی با بیان اینکه افتتاح این نمایشگاه اقدامی مشترک میان ایران و حدود 6 کشور جهان است، ادامه داد: این اقدام گامی در جهت چگونگی ایجاد فرهنگ مشترک در میان کشورها و توسعه این مهم است.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: ما دارای یک غنای فرهنگی هستیم و با انجام فعالیتها و اقدامات مختلف میتوانیم این امر را در عرصه بین المللی برای ایجاد گفت وگو پیش ببریم.

بروجردی با اشاره به اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو ایکوم شده است، بیان کرد: ایکوم تبین‌گر موزه و آثاری است که می‌تواند برای آینده و نسل‌ها حفظ شوند.

در ادامه این مراسم احمد محیط طباطبایی با اشاره به ثبت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در ایکوم به عنوان موزه، گفت: آغاز رسمی عضویت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در کمیته ملی موزه‌ها، با برپایی نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» صورت گرفت.

رئیس کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) در تشریح این نمایشگاه تصریح کرد: نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» دربرگیرنده 30 اثر نقاشی از 10 هنرمند ایرانی و اروپایی از جمله 5 نقاش از کشورهای رومانی، اکراین، جمهوری چک، کرواسی، استونی وهمچنین نقاشان ایرانی از جمله ابوسعید اسدی، حامد نوروزی، بارانا سعادت، زهرا شفیع و اوژن شیراوژن است.

وی یادآور شد: نقاشی‌های این نمایشگاه به مدت 10 روز در اصفهان کار شده است، که شامل تصاویر اماکنی همچون چهل ستون، میدان نقش جهان، مسجد جامع و مکانهای مقدس اصفهان بوده که با توجه به انعکاس و حرکت نور درآثار طراحی شده‌ است.

وی با اعلام اینکه این نمایشگاه به صورت رفت و برگشت بوده و در کشور رومانی نیز برپا خواهد شد افزود: برنامه‌های نمایشگاه «نور در اماکن مقدس اصفهان» از سال گذشته آغاز و نتیجه نهایی آن در قالب نمایشگاهی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی برپا می‌شود.

محیط طباطبایی به تعریف جدید ایکوم از موزه‌ها اشاره کرد و گفت: بنابر تعریف جدید موزه از منظر و دیدگاه شورای بین المللی موزه‌ها، موزه به نهادهای غیرانتفاعی که به شناخت، حفاظت و معرفی بخشی از میراث فرهنگی، تاریخی، طبیعی و هنری بشر می‌پردازند و ورود و خروج به این اماکن آزاد بوده و افراد و مردم می‌توانند از این آثار بازدید و استفاده کنند، اطلاق می‌شود بر این اساس با توجه به این تعاریف، کتابخانه‌های ملی، آرشیوهای ملی و .... موزه تلقی می‌شوند.

وی گفت: عضویت کتابخانه ملی ایران در کمیته ملی موزه‌ها برای نخستین بار است که اتفاق می‌افتد، زیرا درگذشته این تصور بود که کتابخانه ملی ایران بخشی از فضای خود را اختصاص به گالری موزه‌ای می‌دهد، درحالیکه همه ماهیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی یک موزه است و این اتفاق در حوزه موزه داری در ایران بسیار نوین و جدید است.

بر اساس این گزارش، این نمایشگاه که به پیشنهاد نیکولتا زاگورا – نماینده ایکوم رومانی طراحی شده است، با همکاری ایکوم ایران، سفارتخانه رومانی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عضو جدید ایکوم در روز سه شنبه 28 خرداد ساعت 16 افتتاح شد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: