کد خبر: 41311
تاریخ انتشار: شنبه, 10 اسفند 1398 - 05:09

داخلی

»

کتاب

روزی که خورشید قهر کرد منتشر شد

منبع : انتشارات کتاب نیستان
روزی که خورشید قهر کرد ازمجموعه ­ی  اندیشه ­های خوشمزه، جلد چهارم منتشر شد.
روزی که خورشید قهر کرد منتشر شد

به گزارش لیزنا،  انتشارات نیستان کتاب روزی که خورشید قهر کرد ازمجموعه ­ی  اندیشه ­های خوشمزه، جلد چهارم را منتشر کرد.

سال­هاست کارشناسان تربیتی و روانشناسان باتجربه، از اختلاف بین نسل­ها و انتقال نیافتن اندوخته­ ی تجربیات بزرگسالان به کودکان و نوجوانان سخن می­ گویند، نسبت به عواقب آن، هشدار می­ دهند و از افراد دلسوز و آگاه می­ خواهند که مراقب این موضوع مهم باشند. اما انجام چنین کاری بسیار دشوار است و به ظرایف زیادی نیاز دارد. بیشتر والدین نمی­دانند که  از چه وسایل و شیوه­ هایی می­توانند بهره ببرند تا بدون ایجاد دلزدگی و دافعه و به شکل پنهانی  ارزش­های اخلاقی و چکیده­ ی دریافت­های خود و گذشتگان از زندگی  را به بچه ­های عصر دیجیتال یاد دهند.

انتشارات « کتاب نیستان » با توجه به این نیاز کاملاٌ به­ جای خانواده­ها و معلمان گرامی، با استفاده از زبان داستان و برخورداری از نگاه عمیق و هنرمندانه­ی نویسندگان و تصویرسازان ایرانی نسبت به تولید مجموعه­ ی « اندیشه­های خوشمزه » اقدام کرده است. مخاطب هشت سال به بالا، غرق در لطافت داستان­ها و فضاهای متنوع و خیال­ برانگیز آن می­ شود و ناخودآگاه به سمت نتیجه­ گیری منطقی می­ رود. از آنجا که  آنچه کودک خود، به­ دست آورد ملکه ­ی ذهن می­ کند، ارزش چنین استنتاجی به ­مراتب بیش از جملات دستوری و خسته­ کننده ­ایست که به شکل مستقیم مطرح می­ شود.

« روزی که خورشید قهر کرد » روایتی ظریف و اسطوره­ای از حادثه ­ای دارد که با توجه بیش از حد انسان­ها به ماه و نادیده گرفتن خورشید، رخ می­ دهد: « شاعران فقط برای ماه شعر می­ گفتند و عکاسان فقط از ماه عکس می­گرفتند. بچه­ ها فقط به ماه نگاه می­ کردند.همه این چیزها باعث شد خورشید از دست آدم­ها ناراحت شود و یک تکه ابر بزرگ و سفید را بکشد جلوی صورتش تا مردم او را نبینند. »

ماجرا، با عواقب وخیم قهر خورشید ادامه می­یابد. باوجود عذرخواهی آدم بزرگ­ها و دلایلی که بچه­ ها برای نگاه نکردن به خورشید می­ آوردند، او راضی نمی شود و زندگی به سختی پیش می­رود تا این که یکی از بچه­ های کتابخوان، راه حل را پیدا می­ کند. راهی که از دل افسانه­ ها و اسطوره­ هایی همچون سیمرغ و اژدها می­ گذرد و شادی و عشق را به کره­ ی زمین باز می­ گرداند.

مخاطب دبستانی « روزی که خورشید قهر کرد » به­ سادگی با روایت کوتاه اما پرهیجان و تصاویر متفاوت آن همراه می­شود. بویژه که استفاده از عنصر تخیل در شخصیت­ سازی برای خورشید و ماه، این کتاب را از سایر آثار مجزا کرده است. استفاده­ ی منان عشینی در یکی از صفحه ها از زاویه­ی دید از بالا برای کودکان تازگی دارد و به آنها کمک می­ کند تا از فاصله­ ای بسیار دور به زمین و ماجراهای آن بنگرند و برای لحظاتی از خودمحوری و خودبزرگ­ بینی  که یکی از ویژگی­های رایج نسل فعلی است، فاصله بگیرند.

هادی خورشاهیان نویسنده و شاعر پرکار کودک و نوجوان در دومین همکاری خود با « کتاب نیستان » مخاطبان خود را به مهمانی  به یادماندنی و شگفتی فراخوانده است.