کد خبر: 41680
تاریخ انتشار: یکشنبه, 28 ارديبهشت 1399 - 11:50

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

تخلف قانونی در تحویل ندادن دو جلد کتاب از طرف ناشران به کتابخانه ملی

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
معاون کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه کتابخانه ملی، کتابخانه ای میراثی است و آثاری که در اینجا نگهداری می‌شود برای ملت ایران است، گفت: برخی ناشران با تحویل ندادن دو جلد کتاب آماده چاپ به کتابخانه ملی، تخلف قانونی می‌کنند.
تخلف قانونی در تحویل ندادن دو جلد کتاب از طرف ناشران به کتابخانه ملی

به گزارش لیزنا، فریبرز خسروی درخصوص قانون تحویل دو جلد کتاب آماده انتشار از طرف ناشران به کتابخانه ملی، نقد وجود دارد، اظهار کرد: نقد نیست، بلکه تخلف قانونی می‌کنند.

وی ادامه داد: در قانون مقرر شده است که دو نسخه از این کتاب‌ها به ملت ایران هدیه شود، اگر هم عنوان می‌شود دو نسخه؛ برای این است که یک نسخه در کتابخانه ملی ذخیره شود و با یک نسخه دیگر، آن کتاب را اطلاع رسانی کنیم. آثاری که در اینجا نگهداری می‌شود برای ملت ایران است و باید برای صدها سال حفاظت شود تا آیندگان نیز از آنها منتفع شوند.

خسروی تصریح کرد: در این زمینه مشکلاتی وجود دارد و برخی ناشران تخلف کرده و از این قانون تبعیت نمی‌کنند، ازجمله برخی ناشران دولتی و حاکمیتی خیلی توجه ندارند ولی با مکاتبات و مذاکراتی که داشتیم این موارد را پوشش بیشتری دادیم.

وی گفت: خوشبختانه با تلاش‌ و تماس‌های همکاران ما با ناشرانی که به این قانون عمل نکردند، برخی از آثار آنان گردآوری شده است. مذاکراتی نیز با خانه کتاب داشتیم و موجودی آنها را بررسی کردیم، همچنین مکاتباتی نیز با نهادهایی که چاپ کتاب دارند، انجام شده و سعی شده است در مرحله فرآهم آوری پوشش بیشتری داشته باشیم.

خسروی در زمینه ارائه آماری مبنی براینکه چه درصدی از چاپ کتابها وارد مخازن کتابخانه ملی می‌شود، افزود: آمار دقیقی از تعداد کتاب‌های منتشر شده در طی یک سال وجود ندارد، حتی به آمار وزارت ارشاد هم نمی‌توان اتکا کرد چون برخی کتاب‌ها که مثلاً در قم چاپ می‌شود و یا توسط بعضی نهادها منتشر می‌شود اغلب مراحل اجازه چاپ و انتشارشان را در وزارت ارشاد طی نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: بنابراین عدد رسمی نمی‌توان اعلام کرد ولی عدد تخمینی این است که کتابخانه ملی بیش از 70 درصد کتاب‌ها را دریافت می‌کند.

معاون کتابخانه ملی درباره اینکه این آمار قابل قبول است، عنوان کرد: خیر، مسلماً وقتی راضی خواهیم شد که این آمار به 100درصد کامل برسد.