کد خبر: 40385
تاریخ انتشار: دوشنبه, 20 آبان 1398 - 12:44

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

نشست «آینده سازماندهی و نگاه به گذشته» برگزار شد

منبع : لیزنا
 نشست «آینده سازماندهی و نگاه به گذشته» رور یکشنبه ۱۹ آبان در اندیشگاه کتابخانه ملی برگزار شد.
 نشست «آینده سازماندهی و نگاه به گذشته» برگزار شد

 به گزارش لیزنا، کارگروه علم اطلاعات و دانش شناسی به عنوان اولین برنامه خود، با موضوع «آینده سازماندهی و ارتباط با گذشته: معرفی الگوی مرجع مفهومی سی‌داک و پروژه‌ پیاده‌سازی شده بر مبنای آن در نرم‌افزار ققنوس» را برگزار کرد.

این نشست با حضور دکتر معصومه نیک نیا؛ دانش آموخته دوره دکتری دانشگاه خوارزمی، و «عضو کمیته الگوی مرجع مفهومی سی‎داک ایکوم» و عضو کمیته «بررسی الگوهای مفهومی کتابشناختی ایفلا» و مهندس امید حجتی؛ مدیر پروژه نرم افزاری ققنوس، شرکت نرم افزار و سخت افزار ایران برگزار شد.

در این نشست پژوهشگران به معرفی یکی از مهمترین استانداردهای حوزه سازماندهی موزه‌ها، کتابخانه‌ها و آرشیوها، «مدل مرجع مفهومی شورای جهانی آرشیو (ایکوم)» پرداختند.

این استاندارد در نرم افزار ققنوس پیاده سازی شده و به عنوان ابزار سازماندهی در اختیار محقق قرار گرفته تا اسناد کاوش شده از یک سایت باستانشناسی (در این پژوهش اشیاء و یافته های کاوش شده در سایت وشنوه قم) بطور کامل در آن سازماندهی (فهرستنویسی) شده و هستان شناسی و فهرستهای پایه همه در چارچوب این استاندارد تهیه و در عمل بکار گرفته شده اند و می توان نمونه یک فهرست قرن بیست و یکمی را در کاربرد آن مشاهده کرد.

این نشست رور یکشنبه ۱۹ آبان - ساعت ۱۰ تا ۱۲  با حضور علاقمندان در اندیشگاه کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

 
 
 
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: