کد خبر: 25583
تاریخ انتشار: سه شنبه, 04 آبان 1395 - 13:46

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

ستاد خبری 24

برنامه‌های آموزش و پرورش در هفته کتاب و کتابخوانی

منبع : لیزنا
آموزش و پرورش در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی برنامه‌هایی از قبیل برگزاری مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، تجلیل از نویسندگان و مولفان دانش آموز و معلم صورت می‌دهد.
برنامه‌های آموزش و پرورش در هفته کتاب و کتابخوانی

به گزارش لیزنا، مهدی علی‌اکبرزاده، مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت آموزش و پرورش و از اعضای نشست شورای سیاست‌گذاری بیست و چهارمین دوره‌ی هفته‌ی کتاب جمهوری اسلامی ایران، در حاشیه نخستین نشست شورای سیاست‌گذاری در گفتگو با ستاد خبری هفته کتاب، بیان کرد: یکی از وظایف مهم ما،  توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در میان دانش آموزان و معلمان است. 

 

وی افزود: وزارت آموزش و پرورش در این راستا برنامه‌هایی از قبیل برگزاری مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، تجلیل از نویسندگان و مولفان دانش آموز و معلم صورت می‌دهد، البته برخی از برنامه‌های این وزارتخانه بر هفته کتاب متمرکز است. 

 علی‌اکبرزاده یکی از این برنامه‌ها را 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه خواند و افزود: این نمایشگاه در سراسر کشور با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود. طی فراخوان این نمایشگاه، ناشرین کتاب‌های کودک و نوجوان، از شهریور ماه برای شرکت در آن ثبت نام می‌کنند. سپس کتاب‌های تازه منتشر شده به موسسه مجری منادی تربیت ارسال، و ارزیابی شده و به معرض دید گذاشته می‌شود و پس از آن توسط نمایندگان هر استان کتاب‌های نمونه انتخاب می‌شود. 

 علی‌اکبرزاده عنوان کرد: از اول آبان ماه فرآیند بسته بندی و ارسال کتاب به مدارس را آغاز کردیم. حدودا کتاب‌ها پس از 10 روز به مدارس میرسند. این مدارس نمایشگاهی را در هفته کتاب برگزار و کتاب‌ها را به صورت تخفیف ‌دار در اختیار دانش آموزان قرار می‌دهد. البته هیچکدام از کتاب‌‌ها بعد از برگزاری نمایشگاه مرجوع نشده و در کتابخانه مدارس باقی می ‌ماند. امسال 400 ناشر در فراخوان 50 هزار نمایشگاه شرکت کرده‌اند و کتاب‌هایی که از استان‌ها خریداری شده بیش از 4 میلیارد تومان ارزش دارد. 

 وی مسابقات نمایشگاهی یاد یار مهربان را از دیگر برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش دانست و ادامه داد: این مسابقات با همکاری شهرداری برگزار می‌شود. 

 وی بیان کرد: ‌اکنون آموزش و پرورش در 4 زمینه، با همکاری انتشارات منادی تربیت، انتشارات برهان، انتشارات پیوند و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسئولیت تالیف چاپ و انتشار کتاب‌های مناسب کودکان و نوجوانان را بر عهده دارد. 

 

علی‌اکبرزاده اعتقاد وزارت آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر ترویج مطالعه کتاب دانست و اظهار داشت: در تمام جلسات کاری با این وزارتخانه به اتفاق نظر در برنامه ‌ریزی‌ها می‌رسیم و به موقع طرح‌ها را اجرایی می‌کنیم. در سال‌های اخیر این فرآیند رو به فزونی بوده است. از طرفی 2 سال پیش  تفاهم ‌نامه‌ای با  معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انجام اقدامات مشترک امضا شد. همچنین سال تحصیلی گذشته با همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بن دانش‌آموزی در میان دانش‌آموزان تهران توزیع شد. 

  وی یادآور شد:‌ در سال تحصیلی جاری بنابر استفاده از تجربه سال قبل، در نظر داریم اعطای بن دانش‌آموزی به دانش‌آموزان سایر شهرستان‌ها و روستاها صورت ‌گیرد. سال تحصیلی گذشته در نمایشگاه تهران 130 هزار دانش‌آموز از طرف مدارس به صورت گروهی شرکت کردند. 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: