کد خبر: 39734
تاریخ انتشار: یکشنبه, 05 خرداد 1398 - 09:49
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران(خط بریل)

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
نخستین دوره«جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به بریل (منابر)» به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و با هدف فراهم سازی بسترهای لازم برای نشان دادن توانمندی‏های علمی و پژوهشی افراد با آسیب بینایی برگزار می شود.
برگزاری نخستین جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان ایران(خط بریل)

به گزارش لیزنا، نخستین دوره «جشنواره ملی مقاله نویسی نابینایان به بریل (منابر)» با شعار (بریل؛ خطی سپید به وسعت دیدن) توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

این جشنواره با هدف حفظ و گسترش خط بریل فارسی، آگاهی بخشی بیشتر نسبت به بریل در جامعه، ترویج، ترغیب و نهادمندسازی این خط در بین نابینایان، ایجاد توجه و حساسیت نسبت به بریل در دستگاه‏های ذی‏ربط، بازشناسی و توجه ویژه به ظرفیت حداکثری بریل در تأمین نیازهای اطلاعاتی نابینایان، فراهم سازی بسترهای لازم برای نشان دادن توانمندی‏های علمی و پژوهشی افراد با آسیب بینایی و... برگزار می شود.

 بر همین اساس افراد با آسیب بینایی می‏ توانند در محورهای زیر مقالات کوتاه خود را، در دو گروه (زیر 20 سال تا 700 کلمه) و (بالای 20 سال تا 1200 کلمه) به خط بریل و از طریق پست حداکثر تا تاریخ« 31/5/1398 » به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

از جمله محورهای جشنواره؛ راهکارهای کاهش شکاف اطلاعاتی بین نابینایان و سایر افراد با استفاده از خط بریل؛ مناسب‏ترین روش یکپارچه سازی دسترسی به منابع بریل و گویا با توجه به اقتضائات سیاستی، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی و آسیب شناسی نحوه آموزش بریل فارسی و روش‏های استفاده از آن در مدارس نابینایان است.

مقالات ارسالی از نظر درست ‌نویسی و رعایت رسم الخط بریل و از بُعد محتوایی، ارزیابی و داوری شده و از افراد برگزیده در اختتامیه جشنواره (مصادف با هفته نابینایان) با اهدای جوایز نفیس تقدیر  می شوند.

آدرس دبیرخانه جشنواره: بزرگراه حقانی، غرب به شرق، بعد از مترو حقانی، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه ملی، دبیرخانه حوزه ریاست، کدپستی: 1538633311، ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید  ، شماره تماس: 81622885-021

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: