کد خبر: 39184
تاریخ انتشار: یکشنبه, 26 اسفند 1397 - 08:41
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

برگزاری کارگاه «کتاب‌شناسی برای کتابداران» در کتابخانه آستان قدس رضوی

منبع : روابط ‌عمومی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان‌ قدس ‌رضوی
کارگاه کتاب‌شناسی و دانش‌شناسی در حوزۀ علوم مختلف، به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، برای کتابداران این سازمان برگزار شد
برگزاری کارگاه «کتاب‌شناسی برای کتابداران» در کتابخانه آستان قدس رضوی

به گزارش لیزنا، به همت مسئولین این سازمان، برای اولین بار در ایران، کارگاه کتاب‌شناسی و دانش‌شناسی در حوزۀ علوم مختلف برای کتابداران این سازمان برگزار شده است.

رئیس ادارۀ سازماندهی و فهرست‌نگاری مرکز نسخ خطی کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی با بیان این‌که ضرورت آشنایی همۀ کتابداران با علوم مختلف و منابع مرتبط با هر شاخۀ علمی، بر هیچ کس پوشیده نیست، در این رابطه توضیح داد: کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی سلسله‌‌کارگاه‌هایی با این رویکرد را برای اولین بار در ایران، به صورت آزمایشی برای کتابداران این سازمان برگزار کرده است.

سیدمحمدرضا رضاپور با اشاره به این‌که پیشنهاد این ایده، سال 92 مطرح و با استقبال خوبی از سوی مسئولین و کتابداران این سازمان روبه‌رو شد، اضافه کرد: این کارگاه‌ها به صورت دوره‌ای در رشته‌های مختلف علوم برگزار می‌شود. موضوع هر کارگاه، یکی از رشته‌های علوم است که سرفصل‌های آن، شامل تعریف علم، موضوع علم، اصطلاحات پرکاربرد، واضع آن علم و دانشمندان و کتب معروف رشتۀ مورد نظر است.

وی افزود: از ویژگی‌های این کارگاه، دعوت از فراگیران کلاس به کار عملی و پژوهش در حوزۀ آن علم است که از کتابداران دعوت می‌شود به صورت داوطلب، یک رشتۀ علمی را انتخاب و کتب برجسته در آن رشته را بررسی و برای سایر کتابداران معرفی کنند.

رضاپور تصریح کرد: در این کارگاه‌ها ابتدا از رشته‌های علوم انسانی که به‌نوعی پایۀ دیگر علوم است، آغاز کردیم و به تناسب برای هر رشته، از اساتید متخصص در هر رشته دعوت می‌شود.

وی در پایان، با ابراز این‌که این طرح، محدودیت زمانی ندارد و پیش‌بینی می‌شود به طور دائمی در همۀ رشته‌های علوم اجرا شود، یادآور شد: بناست به‌زودی خروجی این کارگاه‌ها، در قالب کتابی با موضوع کتاب‌شناسی دانش‌ها و علوم به چاپ برسد.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: