News Code: 31780
Publication Date: Tuesday, 21 November 2017 - 13:31

main

»

مطالب کتابداری

»

گفتگو

ارشاد و شهرداری برای مقابله با دست‌فروشان کتاب چاره‌ای بیاندیشند

Source : لیزنا
علیرضا رئیس‌دانا، مدیر انتشارات نگاه فعالیت‌های دست‌فروشان کتاب در خیابان انقلاب را از معضلات اصلی نشر دانست و خواستار مقابله وزارت ارشاد و شهرداری با آنها شد.
ارشاد و شهرداری برای مقابله با دست‌فروشان کتاب چاره‌ای بیاندیشند

به گزارش لیزنا، انتشارات نگاه مانند بسیاری از انتشارات و کتابفروشی‌های دیگر با تخفیف ویژه به استقبال هفته کتاب و روز کتابگردی رفته است. به گفته علیرضا رئیس‌دانا مدیر این انتشارات استقبال مردم از این طرح بسیار خوب بوده و همچنین مراکز پخش کتاب نیز درخواست حجم بالاتری از کتاب را در این هفته داشتند.

رئیس دانا در گفت‌و‌گو با خبرنگار لیزنا رویداد هفته کتاب و نمایشگاه‌های استانی را برای رشد صنعت نشر مثبت خواند و گفت: بعضی از همکاران و کتابفروشان از افت فروش کتاب به خاطر نمایشگاه‌های استانی گله دارند که درست هم است ولی این افت‌ها کوتاه مدت است و در بلند مدت این برنامه‌ها به صنعت نشر کمک می‌کند.

وی تبلیغات رسانه‌ای و در سطح شهر را از اطلاع رسانی‌های مفید برای کتاب و کتابخوانی عنوان کرد.

مدیر انتشارات نگاه افزود: با آمدن فضای مجازی جوان‌ها کمتر به سمت کتاب خواندن می‌روند و این نوع تبلیغات باعث می‌شود که فروش ناشرین افزایش یابد. هرچه قدر در این زمنیه فعالیت شود به نظر من کم است.

رئیس‌دانا در ادامه به فروش غیرقانونی کتاب در سطح شهر، مخصوصا در خیابان انقلاب پرداخت. وی گفت: دست‌فروشان همه کتاب‌های ما را به صورت قاچاق می‌فروشند و مردم هم می‌خرند. این فروش‌ها در آمار ذکر نمی‌شود. نه دولت، نه اتحادیه و هیچ نهاد دیگری با دست‌فروشان برخورد نکرده است. این مسئله برای نشر بسیار مضر است و در آینده به صنعت نشر لطمه می‌زنند.

وی افزود: اگر وزارت ارشاد، شهرداری و شورای شهر بتوانند این مشکل را حل بکنند، اتفاق مهمی است. دست‌فروش‌ها می‌گویند که بی‌کار هستند و این کار دزدی نیست ولی در واقع آنها دارند کتاب دزدی می‌فروشند و این کار دزدی است!

مدیر انتشارات نگاه همچنین از برگزاری برنامه روز کتابگرد ابراز خرسندی کرد زیرا به گفته وی زمانی که چهره‌های فرهنگی و هنری وارد این عرصه می‌‎شوند، تاثیر گذار است.

در پایان رئیس‌دانا از سیاست‌های فرهنگی وزارت ارشاد در دوران دولت نهم و دهم به شدت انتقاد کرد و عملکرد وزارت ارشاد زیر نظر سید عباس صالحی را مثبت خواند. وی گفت: مسئولین تا آنجا که به خط قرمزها مربوط نمی‌شود با ما همکاری می‌کنند. حداقل این است که درهای اتاقشان به روی ناشران باز است و حرف‌های ما را می‌شنوند. در مجوز دادن هم بهانه‌های الکی نمی‌گیرند و سلیقه‌ای عمل نمی‌کنند. در کل می‌توان گفت ارشاد تعامل بیشتری با ناشران نشان داده است. ما هنوز در حال بهبود از ضربه‌ای هستیم که در زمان رئیس جمهوری قبلی خوردیم. 

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News