کد خبر: 45681
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 21 ارديبهشت 1401 - 09:08

داخلی

»

کتابخانه و کتابداری

از دست‌نوشته‌های واقف کتابخانه وزیری یزد رونمایی شد

منبع : لیزنا
همزمان با روز اسناد ملی و میراث کهن، در یکصد و بیست و دومین برنامه سه‌شنبه‌های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی، از دست‌نوشته‌های مرحوم سید علی‌محمد وزیری واقف کتابخانه وزیری یزد رونمایی شد.
از دست‌نوشته‌های واقف کتابخانه وزیری یزد رونمایی شد

به گزارش لیزنا،  حجت‌الاسلام والمسلمین مظفر سالاری مدیر کتابخانه و موزه وزیری یزد، به بیان زندگی نامه‌ای از این واقف اشاره کرد و وی را انسان کاملی برشمرد.

وی، تعمیر مسجد جامع کبیر یزد، تاسیس مدارس تعلیمات اسلامی، کمک به حوزه علمیه راه‌اندازی کتابخانه و کمک به طلاب را از دیگر اقدامات مرحوم حجت‌الاسلام و المسليمن حاج سيدعلي محمد وزيري يزدي برشمرد.

سالاری تصریح کرد: این واقف فقید با حسن تدبیر و آینده‌نگری، با حمایت خیرین، فعالان اقتصادی و فرهنگی زمینه گسترش و توسعه کتابخانه وزیری یزد را فراهم کرد.

علی‌اکبر رئوف؛ مدیر جامعه تعلیمات اسلامی یزد سخنران این مراسم طی سخنانی، اخلاص آن مرحوم در تمام امور را سبب توفیقات ایشان در طی زندگی عنوان کرد.

وی در ادامه با بیان تاریخچه‌ای از نحوه تاسیس مدارس جامعه تعلیمات اسلامی در یزد توسط مرحوم وزیری، به ذکر خاطراتی از وی پرداخت.

در ادامه این مراسم از دست خط‌های واقف کتابخانه وزیری یزد رونمایی شد.

در میان مجموعه رونمایی شده می‌توان به دستخط وی در خصوص وقف کتابخانه و نامه امام خمینی(ره) به سيدعلي محمد وزيري يزدي اشاره کرد.

حجت‌الاسلام و المسليمن حاج سيدعلي محمد وزيري يزدي از عالمان به نام یزدی، کتابخانه‌ای را که حاصل یک عمر تلاش وی در جمع‌آوری منابع آن بود، در تاریخ 12 تیرماه سال 1348، زمانی که 21 هزار و 267 جلد کتاب داشت، وقف آستان قدس رضوی کرد.

فیلم ضبط شده این مراسم از طریق لینک https://webinar.aqr.ir/farhangi و صفحه اینستاگرام digital.aqr.ir برای علاقه‌مندان در دسترس خواهد بود.