کد خبر: 43301
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 29 بهمن 1399 - 09:39

داخلی

»

گزارش

نکوداشت وزیر اسبق علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد+ پیام وزیر علوم

منبع : روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین نکوداشت وزیر اسبق علوم تحقیقات و فناوری گفت: مصطفی معین اندیشمندی بی‌ادعا است. او کسی است که دانش را با تفکر، تدبیر را با تصمیم، اخلاق را با علم و مدارا را با صبوری ممزوج ساخته است.
نکوداشت وزیر اسبق علوم تحقیقات و فناوری برگزار شد+ پیام وزیر علوم

به گزارش لیزنا، آیین نکوداشت مصطفی معین، وزیر اسبق علوم تحقیقات و فناوری به میزبانی کتابخانه ملی و با مشارکت مؤسسهٔ رحمان، انجمن ایرانی اخلاقی در علم و فناوری، انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات و انجمن آسم و آلرژی روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه،‌ساعت 15برگزار شد . منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  نیز با ارسال پیامی از مقام علمی وی تجلیل کرد.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در آیین نکوداشت مصطفی معین، وزیر اسبق علوم تحقیقات و فناوری گفت: مصطفی معین اندیشمندی بی ادعا است؛ بدون شک سخن گفتن از دکتر مصطفی معین نه کاری آسان که نیازمند ژرف اندیشی و توجه به ابعاد شخصیتی است ذی‌وجوه، او کسی است که دانش را با تفکر، تدبیر را با تصمیم، اخلاق را با علم و مدارا را با صبوری ممزوج ساخته و من امروز از زاویه تصدی‌گری وی در منصب وزارت علوم می‌خواهم سخن بگویم و ورود به عرصه‌‌های دیگر و اثرگذاری و اثر بخشی او را سایر یاران همراهشان محول می کنم بویژه عرصه سیاست را.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افزود: حضور او در مسند وزارت علوم معنی بخش حکمرانی است که به تعبیر افلاطون یک حکمران اگر برخوردار از سه صفت حکمت، شجاعت اخلاقی و اعتدال باشد مدینه فاضله‌ای شکل خواهد گرفت که سعادت همگان را فراهم می‌سازد و شهاب الدین سهروردی حاکمیت حکیمی متأله را راه رسیدن به مدینه فاضله می‌داند و این دو نظر یعنی همین انسان وارسته‌ای که می‌تواند ترسیم‌گر مدینه فاضله‌ای باشد که در آن امانت ها به اهلش سپرده ‌می شود که خداوند می‌فرماید: أَن تُؤَدُّوا الأَماناتِ الی أَهلِها  و اهل آن همان کسی است که قدرت اندیشه و دانش، عقل و تدبیر و اخلاق و امانتداری را به مدد گرفته تا مصداق این آیه شریفه باشد که‌ می‌فرماید : إِنَّ خَيْرَ مَنِ اسْتَأْجَرْتَ الْقَوِيُّ الْأَمِينُ و اکنون رشته کار به دست امینی اندیشمند سپرده شده است.که اساس و مبنای مدیریتش را تحول و تغییر آنچه بوده و آنچه باید باشد آن هم بر مبنای دانش و تعامل قرارداده است تا بتواند فرهنگ اداری را تحولی دیگر بخشد و شأن دانش و دانشمند و دانشجو را به دیگران و به خودشان بشناساند. در حالیکه خود این تجربه را قبلاً نیاموخته که چگونه می‌توان فرهنگ یک ملت را متحول کرد.

وی ادامه داد: لیکن نیک می‌داند که تحول فرهنگی از دو ویژگی باید برخوردار باشد گفتمان بر اساس دانش و تصمیم بر اساس تدبیر اما قبل از آن باید صداها را بخوبی شنید و آنها را به سخن در آورد لیکن این نیز نیازمند تجربه زیسته است که آزمونی بر آن مترتب نبوده است. پدیدار‌شناسان نشان دادند که تأمل در تجربه‌ها و پدیدارهائی که بر ما ظاهر می‌شوند و ما محمل آنها هستیم می‌تواند منبع بزرگ خلاقیت و دانش باشد پس ابتدا باید با بهره‌گیری از تجربیات گذشته به وضع حالمان اشراف بیابیم تا آگاهی ها، نگرش ها و مهارت های مان در شکل دهی به پایگاه اجتماعی بتواند نقش آفرین باشد.

بروجردی افزود: دکتر معین با درک همه این ملزومات و برخورداری از آنها تن به پذیرش مسئولیت در منصب یکی از مراکز علمی داد تا بتواند جایگاه دانش را ارتقایی دیگر بخشد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: شخصیتی که امروز از او تکریم می شود، از این جنس است. او می‌خواهد تحولی دانش بنیان را پایه‌گذار باشد تا اندیشه‌ها بارور شده، به مدد اصلاح جامعه برآید و بدینسان راه نجات بشر هموار گردد. احتمالاً او مصداق این شعر سعدی می‌تواند باشد که می‌گوید: صاحبدلی به مدرسه آمد ز خانقاه/ بشکست عهد صحبت اهل طریق را؛ گفتم میان عالم و عابد چه فرق بود /تا اختیار کردی از آن این فریق را؛ گفت آن گلیم خویش بدر می‌برد ز موج                     / وین جهد می‌کند که بگیرد غریق را

وی اظهار داشت: و بر همین سیاق بود که شاهد تحولی بزرگ در بارور کردن اندیشه و توسعه دانش در وزارت علوم و در میان اصحاب اندیشه بودیم و آنچه موفقیت او را رقم ‌زد اخلاص و صداقت و امانتداری بود که ثمره‌اش را صاحبان اندیشه دریافتند و از آن دوران بخوبی یاد می‌کنند.

بروجردی تاکید کرد: او هرگز در این مسیر غرّه نگشت و با صلابت و جدیت به آنچه باور داشت پایبند بود چرا که نیک می‌دانست امانتداری و وفای به عهد از اصول اولیه باورهای ایدئولوژیکش است. او برای رسیدن به موفقیت یاران همراهی را برگزید که تا پایان مسئولیتش او را چون نگین انگشتری در بر گرفته و یاری رسانش بودند و بدینسان توانست کارنامة موفقی از حکمرانی بر مسند وزرات علوم را به یادگار گذارد بدون اینکه فراموش کند که این مأموریت امانتی است در جهت توسعه ایران عزیز و عرصة علم و دانش تا از معبر آن به درک معنای زندگی دست یابیم و معنای زندگی رسیدن به کمال در پرتو معرفت الهی است و او اینچنین بود: و مصداق این معنی قرار گرفت که: آشنایان ره عشق در این بحر عمیق/ غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده.

پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تجلیل از مقام علمی مصطفی معین

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با ارسال پیامی از مقام علمی وی تجلیل کرد. متن پیام وزیر علوم به شرح زیر است: 
«مايه افتخار و مباهات است که همکاران گرانقدر این فرصت مغتنم را فراهم ساخته اند تا به پاس یک عمر تلاش در راه ترویج علم و آگاهی ، از زحمات و همت استاد فرهیخته و شخصيت متدین، جناب آقای دکترمصطفی معین، قدردانی شود. بی گمان پاسداشت خدمات علمی و مدیریتی دکتر معین که یک دهه عهده دار مديريت نظام آموزش عالی بوده اند بیش از هر چیز تحسین و گرامی داشتن جایگاه علم و انديشه است . بر این باوریم که قدر دانستن و حرمت نهادن به تلاش و مساعی افرادی که در مسیر تعالی دانایی و توانایی علمی تمامی توان خود را به کار گرفته و عمر گرانمایه خود را در این مسیر صرف کرده اند و می کنند، کاری است شایسته ؛ زیرا چراغی فرا راه اعضای جوان خانواده بزرگ نظام علمی و پژوهشی کشور می افروزد که خواستن توانستن است و با تلاش مستمر می توان در گرداب ناملایمات و مرارت های پرشمار همچنان درخشید و رویش های تازه و تازه تری داشت.
از برجسته ترین خدمات دکتر معین در نظام آموزش عالی کشور می توان به گسترش و تقویت دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در مناطق کم برخوردار ، در چارچوب فراگیر ساختن عدالت آموزشی ، توسعه زیرساخت فناوری در نظام آموزش عالی با رویکرد حرکت به سوی همگرایی علم و فناوری و تغییر ماموریت وزارت متبوع به علوم ، تحقيقات و فناوری با هدف شکل گیری شبكة سیاسی علم و فناوری اشاره کرد. افزون بر این ، توجه به امر فرهنگی و اجتماعی و توجه به مسئوليت مدني کنشگران دانشگاهی نیز مورد اهتمام ایشان بوده است . دغدغه های دکتر معين چنان که کارنامه پربار و درخشان ایشان گواهی می دهد هرگز محدود به عرصه علم برای علم نبوده است بلکه فراتر از آن رفته و به مرزهای خارج از نهاد علم، يعنی مقام نظر و عمل هم تسری یافته است. برای ایشان توسعه علم در معنای فراخ و گسترده آن اهمیت داشته و این توسعه را نه فقط در فرد عالم بلکه ابتنای آن را در اجتماعات و انجمن های علمی که واجد مسئولیت پذیری اجتماعی، فعاليت داوطلبانه، عمل اخلاقی، خرد جمعی و انتقادی هستند شایان توجه دانسته است که برای آن در ساحت اجتماعی و فرهنگی، مدنیت اجتماعی، فرهنگ مدنی و گفت وگوی سازنده آشکار می شود. بی گمان هویت دینی و ملی و خوانش درست تاریخ و ترویج علم، از این منظر که به فراخوان سرمایه های فرهنگی دیروز منجر شود و در افق امروز خوانشی تازه از آنها با هدف تقویت هویت و بازخوانی درست از خویشتن خود انجام شود امری شایان توجه بوده است. در این مسیر بیش از هر چیز نیاز به ایمان و فروزان نگه داشتن این باور داریم که امید چراغی برای راهگشایی در تاریکی روزهای سخت است.
وظيفه خود می داند که تلاش و هم دکتر معین را ارج نهم و از درگاه ایزد منان برای ایشان که با اعتماد به نقد، حُسن خلق و امیدآفرینی تمامی متناعی خود را در نیل به اهداف توسعه علمی کشور و تحقق آرمان های انقلاب اسلامی مصروف داشته اند، تندرستی، سرافرازی، عزتمندی و کامیابی آرزو کنم.