کد خبر: 39982
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 26 تیر 1398 - 10:14
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

در شهر کتاب برگزار می شود

دوره‌ی آموزشی ادبیات جهان و گفت‌وگوی ملل (حافظ و گوته)

منبع : شهر کتاب
دوره‌ی آموزشی ادبیات جهان و گفت‌وگوی ملل (حافظ و گوته) با تدریس دکتر نوید نادری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود.
دوره‌ی آموزشی ادبیات جهان و گفت‌وگوی ملل (حافظ و گوته)

 نام دیوان غربی‌ ـ شرقی گوته برای ما ایرانیان نامی آشناست و به گواه یکی از مترجمان فارسی دیوان، حتی آشناتر از نام West-Östlicher Divan نزد آلمانیها. شرح پناه بردن گوتهی پیر و جنگزده به «روح بلند حافظ» که «حافظهی ماست»، بارها گفته شده ‌است اما در دو دههی اخیر با رونق بحث‌های نظری درباره‌ی مفهوم «ادبیات جهان» نام گوته بیشتر به عنوان واضع این مفهوم برده می‌شود.

دوره‌ی آموزشی ادبیات جهان و گفت‌وگوی ملل (حافظ و گوته) که با تدریس دکتر نوید نادری در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود علاوه بر ارائهی خوانشی از دیوان غربی ـ شرقی، به بافت تاریخی ـ اجتماعی و ادبی آشنایی گوته با شعر حافظ و پاسخ محققان ایرانی معاصر به دیوان گوته می‌پردازد. در این دوره سعی می‌شود با دقت در این بافت شرایط امکان گفت‌وگوی این دو شاعر به شکل دقیق‌تری تبیین شود.

 سرفصل‌های این دوره‌ی آموزشی شش جلسه‌ای به این شرح‌اند: «مقدمه: جستجوی نخستین زبان بشری و نهضت ترجمهی متون شرقی»، «بافت تاریخی ـ اجتماعیِ مواجهه‌ی ادبی گوته با حافظ: تنش ادبیات ملی و ادبیات جهانی»، «بررسی آرای برخی محققان ایرانی دربارهی دیوان غربی ـ شرقی»، «خوانش دیوان غربی ـ‌ شرقی (اشعار)»، «خوانش دیوان غربی ـ شرقی (یادداشت و مقالات)» و «جایگاه زبان عربی در ادبیات اروپای قرون میانه: نگاهی دیگر به تاریخ گفت‌گوهای غربی ـ شرقی».

 دوره‌ی «حافظ و گوته» در روزهای دوشنبه ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار می‌شود. آغاز آن ۲۸ مرداد است و علاقه‌مندان برای حضور در این دوره‌ی آموزشی می‌توانند تا ۲۰ مرداد در ساعات اداری به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، نبش کوچه‌ی سوم، مرکز فرهنگی شهر کتاب مراجعه کنند و برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۸۸۷۲۳۳۱۶ و ۸۸۷۱۷۴۵۸ تماس بگیرند.

برچسب ها :
خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: