کد خبر: 39051
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 15 اسفند 1397 - 07:42

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

وقف قرآن 400 ساله به موزه آستان قدس رضوی

منبع : سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی
شهروند تهرانی، قرآن خطیِ 400سالۀ خود را وقف آستان قدس رضوی کرد. این قرآن، یک میراث خاندانی بوده است و از ویژگی‌های ممتاز تذهیب و کتابت برخوردار است.
وقف قرآن 400 ساله به موزه آستان قدس رضوی

به گزارش لیزنا، واقف قرآن خطیِ 400ساله به کتابخانۀ آستان قدس رضوی، در مراسم رونمایی از این مصحف شریف که در گنجینۀ قرآن و نفایس آستان قدس برگزار شد، این مصحف را میراثی خاندانی نامید که از پدر به پسر بزرگ می‌رسیده و وظیفۀ فرزند تلاوت مستمر این مصحف بوده است. فرشته بلورچی اظهار داشت: پدربزرگم، شیخ محمود بلورچی کاشانی، طلبه‌ای با اصالت کاشانی بود که در تهران زندگی می‌‌کرد و در صفحۀ اول این قرآن دست‌نوشته‌ای از او وجود دارد که نوشته است: «این قرآن را به نورچشمی‌ام مصطفی بلورچی هبه می‌‌کنم

وی با بیان اینکه مصطفی بلورچی پدر او بوده است، افزود: شرط نگهداری این قران قرائت آن بود و پدرم نیز در این کار جدیت داشت. این بانوی واقف ادامه داد: قرآن پس از پدرم به برادرم محمدمهدی رسید که او نیز به رحمت خدا رفته است و این مصحف مدت‌ها نزد من بود و آن را تلاوت می‌کردم تااینکه تصمیم به وقف آن گرفتم. وی هدف خود را از اهدای این قرآن نفیس به آستان قدس رضوی امکان استفادۀ گسترده‌تر از این مصحف و همچنین شرایط مناسب نگهداری نسخ خطی در این مرکز ذکر کرد.

همچنین وحید توسلی، نسخه‌شناس و فرند فرشته بلورچی در مراسم رونمایی از این مصحف، این قرآن را از نظر تذهیب و ویژگی‌های کتابت شاخص و ممتاز خواند و گفت: این نسخه به نَسخ ممتاز 14سطری کتابت شده و دارای هشت لوح مذهب است. وی افزود: با توجه به ویژگی‌های خاصی که این نسخه درارتباط با حاشیه‌های منحصربه‌فرد و ملحقاتش دارد، می دانستیم که از ارزش مادی قابل توجهی برخوردار است اما تصمیم گرفتیم آن را به بارگاه امام‌رضا(ع) وقف کنیم.

گفتنی است نسخۀ مذکور در سال 1005 قمری کتابت شده است. این نسخه یکی از نسخ منحصربه‌فرد از قرآن کریم است که در کتابت آن 430 ابتکار خلق شده است و با شمارۀ ثبت 5101 در مرکز نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: