کد خبر: 48494
تاریخ انتشار: دوشنبه, 28 اسفند 1402 - 11:22

داخلی

»

کتاب

«زیست بوم نوآوری هوش مصنوعی» منتشر شد

منبع : ایرانداک
کتاب «زیست بوم نوآوری هوش مصنوعی: سیاست‌ها، راهبردها، بازیگران و کارکردها»، منتشر شد.
«زیست بوم نوآوری هوش مصنوعی» منتشر شد

به گزارش لیزنا، کتاب «زیست بوم نوآوری هوش مصنوعی: سیاست‌ها، راهبردها، بازیگران و کارکردها (مروری بر تجارت منتخب جهانی)» نوشته فواد قادری، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، مصطفی صفدری رنجبر، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، اشکان علینقیان، کارشناس ارشد مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه تهران و الهام فهام، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی، زمستان 1402 توسط انتشارات ایرانداک به چاپ رسید.

کتاب حاضر بخشی از نتایج حاصل از طرحی پژوهشی است که در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به سفارش «پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات» انجام شد.

هدف از این طرح بررسی پیش‏‌نیازها و الزامات توسعه زیست‌بوم نوآوری هوش مصنوعی کشور از طریق ایجاد شبکه‌‏های همکاری بر مبنای نوآوری باز بود. برای این منظور کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، چین، روسیه، هند و امارات متحده عربی انتخاب و مطالعات تطبیقی با هدف شناسایی راهبردهای کلان، سیاست‏‌ها، بازیگران و نقش‏‌ها و مسئولیت‌‏های هر یک و تعاملات بین این بازیگران انجام شد.

نتایج این مطالعات در تدوین خروجی نهایی طرح پژوهشی که شامل نگاشت نهادی و کارکردی بازیگران زیست‌بوم نوآوری هوش مصنوعی کشور بود مورد استفاده جدی قرار گرفت. 

انتشار این کتاب می تواند گامی در راستای درک بهتر الزامات و پیش‌نیازهای توسعه زیست‌بوم هوش مصنوعی کشور باشد و مورد استفاده محققین، تصمیم‏‌سازان و سیاست‌گذاران این حوزه قرار گیرد.