کد خبر: 38201
تاریخ انتشار: سه شنبه, 18 دی 1397 - 11:43
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

گوی و چوگان در بازار کتاب

منبع : روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
 کتاب «گوی و چوگان» به قلم جمال‌الدین اکرمی در قالب مجموعه‌ «نیاکان ما» و منتشر شده توسط کانون پرورش فکری، سرگذشت ورزش در ایران را برای نوجوانان نقل می‌کند.
گوی و چوگان در بازار کتاب

به گزارش لیزنا، در این کتاب نوجوانان با تاریخچه‌ کهن ورزش در ایران که به ۳هزار سال قبل برمی‌گردد، آشنا می‌شوند. روایت این کتاب با بیان تاریخچه‌ توپ در کشورمان آغاز می‌شود و در ادامه با سنگ‌اندازی، تاریخچه‌ پیدایش زورخانه‌ها، چوگان، قاپوق‌اندازی، انواع کشتی و... آشنا می‌شویم.

بر این اساس، کتاب با احادیث، توصیه‌ها و جمله‌های معصومین و بزرگان علم و فرهنگ که با تکیه بر ورزش کردن نقل شده‌، همراه است. همچنین «گوی و چوگان» که برای سومین ‌بار از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است‌، بیان سرگذشت پهلوانان ایرانی را از یاد نبرده است.

در بخشی از این اثر می‌خوانیم: «در دوره‌ کریم‌خان زند، نمایش ورزشکارها به ویژه برای مهمانان خارجی، خیلی مهم بود. در نمایش نیزه‌پرانی، پهلوان «الله‌وردی خان چتری باشی»، «نارنج»ی را کف دست یک نفر می‌گذاشت و نیزه‌اش را به طرف نارنج پرتاب می‌کرد، به طوری که نیزه نارنج را سوراخ می‌کرد ولی به شخصی آسیب نمی‌رساند. بلند کردن اسب و واژگون کردن فیل از نمایش‌های پهلوانی بود

گفتنی است این اثر در قالب مجموعه‌ای منتشر شده است که تلاش دارد نگاه متفاوتی به سرگذشت ایران داشته باشد و تاریخ را در دل زندگی مردم و فرهنگ آن‌ها جست‌وجو کند.

«گوی و چوگان» از سوی محمد حقانی تصویرگری شده و ۱۰هزار تومان قیمت دارد. شمارگان این کتاب ۴۴ صفحه‌ای ۵هزار نسخه است.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: