News Code: 31491
Publication Date: Thursday, 09 November 2017 - 12:57

main

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

اجرای گسترده برنامه‌های گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان هرمزگان

Source : لیزنا
جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان با هدف اجرای گسترده برنامه‌های گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان برگزار شد.
اجرای گسترده برنامه‌های گرامیداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان هرمزگان

به گزارش لیزنا بر اساس اعلام روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان با حضور محسن زینلی تختی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان؛ علیرضا مدرس، سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان؛ احمد پویافر، فرماندار شهرستان بندرعباس؛ دانش هاشمی‌پور، مدیرکل آموزش‌وپرورش استان؛ منصور اخلاقی‌پور، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و جمعی از اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی استان به ریاست بهروز اکرمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار در استانداری هرمزگان برگزار شد.

بهروز اکرمی، معاون سیاسی امنیتی استاندار در این نشست، ضمن تأکید بر ضرورت حضور فرمانداران در جلسات انجمن گفت: انجام تحقیقات و پیمایش علمی، جهت رسیدن به تصویری روشن از وضعیت کتاب و کتابخوانی در استان و بررسی علل گرایش پایین مردم استان به مطالعه از ضروریات پیش‌رو است.

اکرمی با اشاره به ظرفیت فضای مجازی برای گسترش مطالعه، گفت: فضای مجازی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین، ابزار موجود برای گسترش اطلاعات است که با استقبال خوبی از جانب مردم مواجه شده و استفاده از این فرصت می‌تواند در رشد کتابخوانی موثر باشد.

در ادامه، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی هرمزگان ضمن پیگیری وضعیت اجرایی مصوبات جلسه قبل، خواستار حضور بیشتر افراد و سازمان‌ها در کتابخانه‌های عمومی شد و گفت: مطالعه و کتابخوانی یک‌راه کم‌هزینه و مؤثر در افزایش آگاهی مردم است و تأثیر زیادی در رشد کیفیت زندگی و امنیت روانی جامعه دارد.

در ادامه سرپرست معاونت کتابخانه‌های عمومی استان ضمن قدردانی از فرماندار شهرستان بندرعباس برای پیگیری جدی مباحث مربوط به کتابخوانی، به لزوم تدوین برنامه‌های فرهنگی مرتبط با مباحث کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: با توجه به در پیش بودن هفته کتاب و کتابخوانی نیازمند همکاری سایر سازمان‌ها درزمینه ترویج کتابخوانی هستیم تا با استفاده از این امکانات و ظرفیت‌ها بتوانیم فرهنگ کتابخوانی را در استان نهادینه کنیم.

مدرس در ادامه ضمن تشریح اقدامات فرهنگی در راستای تحقق مصوبات جلسه قبلی انجمن گفت: طبق مصوبات جلسه قبل، تشکیل جلسات انجمن در استان هرمزگان و شهرستان‌ها را به حداکثر رسانده‌ایم و سعی می‌کنیم مصوبات این جلسات را با جدیت پیگیری کنیم.

وی افزود: طبق مذاکره با اداره آموزش‌وپرورش، اجرای برنامه‌های متنوعی برای گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی را در دستور کار داریم که برگزاری زنگ کتاب و کتابخوانی در همه مدارس استان، بخشی از این برنامه‌های است.

تشکیل منظم جلسات انجمن و تعیین تکلیف وضعیت کتابخانه مرکزی و کتابخانه شهدا بندرعباس از مصوبات این جلسه بود. همچنین برگزاری مسابقات کتابخوانی گروهی در مدارس، دانشگاه‌ها، استان‌ها و...، راه‌اندازی کتابخانه‌های محلی، برپایی جمعه‌بازار کتاب و...  جهت افزایش سطح مطالعه و کتابخوانی از پیشنهاداتی  بود که توسط اعضای انجمن ارائه شد.

گفتنی است؛ برگزاری جشنواره گلریزان کتاب، برنامه‌ریزی برای انتخاب کتاب‌خوان برتر سال، تشکیل باشگاه کتابخوانی با حضور دانش‌آموزان و اولیا، رسیدگی به مشکلات کتابخانه‌های در حال احداث روستایی، استفاده از ظرفیت‌های موجود برای راه‌اندازی کتابخانه در روستاها و تهیه فرم جمع‌آوری ایده‌های کتابخوانی برای شناسایی با نقاط قوت و ضعف استانم از پیشنهادهای ارائه‌شده در این جلسه بود.

Please in order to facilitate your connection with Lisna pay attention to the following points while sending messages:
1- Avoid any insult to people, ethnics and races; avoid making fun and accusing others.
2- Since the messages will be published by your name, it is suggested to send them using your real name and your authentic E-mail address to help Lisna form a better discussion.
3- Please avoid using the name of persons (natural and legal), organizations, public and private institutions.
4- Pleas avoid sending repeated messages which were previously sent by other users.
5- Please avoid sending messages in other languages than English.
name:
Email:
* Comment:
Latest News