کد خبر: 40270
تاریخ انتشار: دوشنبه, 15 مهر 1398 - 14:10
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه های عمومی

یازدهمین کتابخانه عمومی نیشابور احداث می شود

منبع : روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی
مراسم آغاز عملیات احداث یازدهمین کتابخانه عمومی نیشابور با حضور مسئولان استان و شهرستان برگزار شد.
یازدهمین کتابخانه عمومی نیشابور احداث می شود

به گزارش لیزنا، آیین کلنگ زنی و آغاز عملیات احداث یازدهمین کتابخانه عمومی نیشابور با نام مرحومه فهمیمه زینلی با حضور حمیدگرمابی و هاجر چنارانی نمایندگان مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی؛ سعیدشیبانی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی؛ محمدرضا مقدم پاشا، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور، ابراهیم سیدآبادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر، خانواده مرحومه فهیمه زینلی، روسای ادارات، کتابداران و اهالی رسانه پارک رضوان شهرستان نیشابور برگزار شد.

در این مراسم سعید شیبانی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور ضمن تقدیر از خانواده مرحوم زینلی عنوان کرد: خیلی خوشحال هستیم که امروز شاهد این کار فرهنگی برای مردم به ویژه کودکان و نوجوانان این منطقه هستیم.

وی ادامه داد: بسیار از خانواده مرحومه زینلی سپاسگزاریم که این افتخار را فراهم کردند و برای آن مرحومه علو درجات را خواهانیم و بی شک دعای خیر کسانی که با کتاب انس خواهند گرفت سالیان سال همراه این خانواده خواهد بود.

  حمید گرمابی نماینده مردم شهرستان نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی در ادامه این آیین عنوان کرد: شهرستان نیشابور در شاخص های کتابخوانی از متوسط کشوری بالاتر است و امیدواریم با ساخت این کتابخانه در منطقه پرجمعیت شهر نیشابور شاهد ترویج فرهنگ مطالعه باشیم.  

وی ادامه داد:از خانواده مرحوم زینلی هم سپاسگزاریم که این بنای خیر را ایجاد خواهند کرد و مطمئنا روح مرحومه زینلی نیز از ساخت این کتابخانه شاد شد.

گرمابی ادامه داد: شهر خیام و عطار و بزرگان دینی و ادبی فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی باید دارای فضاهای فرهنگی ویژه و شایسته باشد و این اتفاق با آغاز احداث کتابخانه مرکزی نیشابور و کتابخانه عمومی مرحومه فهیمه زینلی آغاز شده است و امیدواریم همچنان ادامه داشته باشد.

هاجر چنارانی دیگر نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم عنوان کرد: امروز و در روز شهادت فرزند سه ساله امام حسین(ع) حضرت رقیه، آغاز ساخت کتابخانه ای در منطقه ای محروم و نیازمند به فرهنگ سازی و انجام برنامه ای فرهنگی و دینی به نام معلمه مرحومه فهیمه زینلی را به فال نیک می گیریم.

وی ادامه داد: خانواده مرحومه زینلی از چهره های فرهنگی و خیر شهرستان هستند و خوشحالیم که با ساخت کتابخانه عمومی به نام مرحومه فهیمه زینلی راه این معلم بزرگوار ادامه خواهد داشت.

چنارانی تاکید کرد: مادر این بانوی معلمه نیز عضو هیئات امنای مسجد موسی بن جعفر(ع) بوده اند و فرزند ایشان نیز قبل از فوت وصیت کرده اند که بنایی فرهنگی و عمومی به نام ایشان ساخته شود و خدا ان شا الله این نیت خیر ایشان را قبول بفرماید و باعث شادی روح وی و مادر باشد.

حسین باری عضو شورای شهر اسلامی شهر نیشابور و رئیس کمیسیون فرهنگی عنوان کرد:این منطقه هفت هزار دانش آموز دارد و ضرورت ساخت کتابخانه در این مکان به شدت احساس می شد و ما در شورای شهر آماده هرگونه همکاری برای ساخت این کتابخانه هستیم.

وی با تقدیر از همکاری و همراهی خیران و نیک اندیشان شهرستان در احداث کتابخانه عمومی گفت: حضور و همراهی خیران و همراهی و همکاری مسئولان زمینه ساز پیشبرد اهداف فرهنگی از جمله احداث کتابخانه عمومی در سطح شهر است.

 در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین سبزیان مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی با ذکر حدیثی از امام جعفر صادق (ع) ادامه داد: بنا بر فرمایش این امام بزرگوار پرونده اعمال انسان بعد از فوت او بسته می شود ولی شش چیز است که مومن پس از مرگ هم از آنها بهره مند می شود که رویه نیکی که از او بیادگار مانده و دیگران از آن استفاده می کنند یکی از این صفات و اعمال خیر است و کار خیر خانواده مرحومه زینلی و ساخت کتابخانه نیز مصداق همان رویه نیکویی است که تا سالیان سال برکت خواهد داشت.

  وی ادامه داد: استان خراسان رضوی  ده باب کتابخانه عمومی خیر ساز دارد و با ساخت  این کتابخانه، این سنت حسنه ادامه خواهد داشت.

در این آیین محمدرضا مقدم پاشا رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیشابور ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت کتابخانه های عمومی شهرستان عنوان کرد: نیشابور  صاحب ۱۰ کتابخانه عمومی نهادی است و انشاله با احداث کتابخانه عمومی خیرساز فهمیمه زینلی، نیشابور صاحب ۱۱ کتابخانه عمومی خود خواهد شد.

 وی ادامه داد: غرب شهرستان نیشابور فاقد کتابخانه عمومی است و امید است با ساخت این کتابخانه در غرب شهرستان شاهد رونق فرهنگی بیشتر این منطقه باشیم.

 زمین کتابخانه عمومی مرحومه فهیمه زینلی توسط شهرداری نیشابور به اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی واگذار شده است و خانواده مرحوم زینلی هزینه احداث بنای کتابخانه را تقبل کرده اند و این کتابخانه با نیت خانواده این مرحومه و با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در زمینی به مساحت ۱۵۰ متر مربع و زیربنای ۱۲۰ متر مربع و با پیش بینی هزینه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال در محل پارک رضوان شهرستان نیشابور احداث 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: