کد خبر: 37781
تاریخ انتشار: چهارشنبه, 07 آذر 1397 - 21:17
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

انتشار لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال 2018

منبع : روابط عمومی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)
در لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال 2018 پژوهشگران جهان اسلام حضور چشمگیری دارند.
انتشار لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال 2018

به گزارش لیزنا، دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام  گفت: پایگاه استنادی وب آو ساینس (WOS) هر ساله فهرست پر استناد ترین پژوهشگران دنیا را در فرآورده ای به نام پژوهشگران پر استناد ( Highly Cited Researchers) منتشر می کند. در این فهرست پژوهشگران تاثیرگذار در سطح دنیا که با دریافت میزان استناد بالا، نقش پر رنگی در انتقال علم و دانش در عرصه بین المللی ایفا می کنند، مشخص و معرفی می شوند. این فهرست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد که در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی 2006 الی 2016 منتشر و مورد استناد قرار گرفته اند. این مقالات از پایگاه شاخص های اساسی علم Essential Science Indicators (ESI) استخراج می شوند و تنها درصدی از نویسندگان برتری که دارای مقاله در این پایگاه باشند، در فهرست نویسندگان پراستناد ظاهر می شوند.

دهقانی اظهار داشت:  فهرست سال 2018 در حدود 6000 پژوهشگر را به عنوان پژوهشگر پراستناد در سطح دنیا معرفی کرده است.  در این بین در حدود 4000 پژوهشگر در 21 حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته اند و در حدود 2000 نفر در حوزه­ های میان­رشته­ای فعالیت داشته اند. حوزه میان رشته­ای امسال برای اولین بار در بین موضوعات گنجانده شده است. افرادی که دارای تأثیر میان رشته­ای هستند با یافتن کسانی که دارای تأثیر معادل در 21 حوزه موضوعی هستند شناسایی و  تعیین شده­اند.

وی افزود: در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام 16 پژوهشگر دیده می­شودکه نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال 2017 این تعداد به بیش از دو برابر رسیده است.

لیست پژوهشگران پر استناد دانشگاهها .و مراکز پزوهشی کشور

نام و نام خانوادگی

سازمان اصلی

طبقه بندی موضوعی

امید اخوان

دانشگاه صنعتی شریف

شیمی

مهدی دهقان

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

ریاضی و مهندسی

امید ماهیان

دانشگاه فردوسی مشهد

مهندسی

طاهر نیکنام

دانشگاه صنعتی شیراز

مهندسی

داود دمیری گنجی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

محسن شیخ الاسلامی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

مفیدگرجی بند پی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

مهندسی

مهراورنگ قائدی

دانشگاه یاسوج

مهندسی

سید فاضل نبوی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم

علوم کشاورزی

 سید محمد نبوی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم

علوم کشاورزی

مسعود رضایی

دانشگاه تربیت مدرس

علوم کشاورزی

محمد والی پور

دانشگاه آزاد اسلامی

Cross-Field

سعید عباس بندی

دانشگاه بین المللی امام خمینی

Cross-Field

حسن کریمی مله

دانشگاه صنعتی قوچان

Cross-Field

سید مهدی جعفری

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

Cross-Field

مرتضی محمودی

دانشگاه علوم پزشکی تهران

Cross-Field

 

سرپرست ISC گفت: در لیست پژوهشگران پراستناد سال 2018،  نام 14 کشور اسلامی مشاهده می شود، این تعداد در سال  2017 ، 11 کشور و در سال 2016 ، 7 کشور بوده است. این نکته می­تواند حضور بیش از پیش پژوهشگران کشورهای اسلامی در حوز ه های علمی باشد. تعداد پژوهشگران برتر کشورهای اسلامی در جدول زیر نشان داده شده است:

 تعداد پژوهشگران برتر کشورهای اسلامی در سه سال اخیر

نام کشور

2018

2017

2016

ایران

16

7

6

ترکیه

15

10

9

عربستان

108

81

82

مالزی

21

11

7

اردن

3

3

3

پاکستان

6

2

2

مصر

4

1

1

الجزایر

4

2

-

اوگاندا

1

1

-

امارات متحده عربی

2

0

0

قطر

1

0

0

عمان

2

0

0

لبنان

3

0

0

نیجریه

1

0

0

 

دهقانی ادامه داد:  لازم به ذکر است که در بین پژوهشگران پراستناد منتشر شده، پژوهشگرانی با بیش از یک وابستگی سازمانی وجود دارد که این امر به معنای این است که این افراد پژوهش ها و تولیدات علمی خود را با وابستگی دو  و حتی سه  دانشگاه  عنوان نموده  و بنابراین نام آنها در بیش از یک کشور مشاهده می شود.

وی گفت:  در میان کشورهای اسلامی که پژوهشگران مربوطه وابستگی سازمانی بیش از یک کشور را قید نموده اند، کشورهای عربستان با 80  نفر بیشترین تعداد پژوهشگر را داشته است. سایر کشورها از جمله مالزی 7 نفر ، ترکیه و  پاکستان هر کدام  6 نفر،  الجزایر 4 نفر، اردن 3 نفر، امارات متحده عربی 2 نفر و کشورهای ایران، عمان، مصر و اوگاندا یک نفر هر کدام یک پژوهشگر  با دو وابستگی سازمانی و در واقع از دو کشور متفاوت داشته­اند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در بین کشورهای جهان، ایالات متحده آمریکا با 2639 پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و پس از آن،کشورهای انگلستان، چین، آلمان، استرالیا، هلند، کانادا ، فرانسه ، سوئیس و اسپانیا به ترتیب با۵۴۶ ، ۴۸۲، ۳۵۶، ۲۴۵، ۱۸۹، ۱۶۶، ۱۵۷ ، ۱۳۳، ۱۱۵ پژوهشگر پر استناد در بین 10 کشور برتر جهان قرار دارند.

دهقانی گفت: در میان موسسات جهان، نیز دانشگاه هاروارد آمریکا با 186 پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و مؤسسه ملی سلامت آمریکا و دانشگاه استنفورد به ترتیب با 148 و 100 پژوهشگر پراستناد در رتبه های دوم  و سوم جهان قرار دارند.

وی در ادامه گفت: پژوهشگران برگزیده بیش از آنکه با کمیت تولید علمشان شناخته شوند به کیفیت تولیدات علمی شان شناخته می شوند. این گروه از پژوهشگران توانسته اند مرجعیت دنیای علم را کسب نمایند. سند سیاست های کلان علم و فناوری جایگاه ویژه ای برای نخبگان علمی در نظر گرفته است که علت آن را باید در این واقعیت جستجو کرد که میزان پیشرفت یک نظام علمی وابستگی زیادی به نخبگانی دارد که به نحو شایسته ای به خدمت گمارده شده باشند. برخی کشورها برای جذب نخبگان علمی برنامه های عملیاتی ویژه ای دارند. نگاهی به ملیت اصلی برندگان جوایز علمی این واقعیت را نمایان می سازد که بخش قابل ملاحظه ای از این برندگان،  نخبگان مهاجر هستند.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: