کد خبر: 37252
تاریخ انتشار: سه شنبه, 03 مهر 1397 - 13:27
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

گزینه اشعار گروس عبدالملکیان منتشر شد

منبع : لیزنا
گزينه اشعار گروس عبدالملكيان طی روزهای گذشته از سوی انتشارات مرواريد راهی بازار نشر شد.
 گزینه اشعار گروس عبدالملکیان منتشر شد

 به گزارش لیزنا ؛ اين كتاب با مقدمه‌اى مفصل آغاز مى‌شود كه شامل گفت‌وگويى جامع پيرامون مسائل شعر امروز است. این گفت‌وگو را شهرام پارسامطلق، شاعر و روزنامه‌نگار با گروس عبدالملكيان انجام داده است

در مقدمه اين مجموعه، عبدالملكيان به مقولاتى مانند فلسفه شعر، نقش و جايگاه شعر در جامعه و تاريخ، جريان‌هاى شعر امروز ايران، تاثير فضاى مجازى بر ادبيات و چند و چون اصطلاح غلط ساده‌نويسى پرداخته است.

پس از بخش اول، گزيده‌اى جامع از شعرهاى گروس عبدالملكيان آمده است كه انتخاب اين شعرها توسط شاعر اتفاق افتاده و به شكلى كيفى روند 20 سال شاعرىِ وی را نشان مى‌دهد.

 

شعرهاى اين كتاب منتخبی از پنج كتاب «پرنده پنهان»، «رنگ‌هاى رفته دنيا»، «سطرها در تاريكى جا عوض مى‌كنند»، «حفره‌ها» و «پذيرفتن» است که به ترتیب ١٤، ١٩، ١٧، ١٦و ٢٥ اثر از این مجموعه‌ها در اين گزينه آمده است.

در یکى از شعرهای این کتاب می خوانیم:

«آخرين پرنده را هم رها كرده ام

اما هنوز غمگينم

چيزى در اين قفس خالى هست

كه آزاد نمى شود»

گروس عبدالملكيان از شاعران تاثيرگذار شعر امروز است كه تجربه‌هايش در حوزه تخيل و روايت‌هاى سوررئاليستى، فرم‌هاى درونى متنوع و ساخت فضايى سهل و ممتنع؛ بر بخشى از بدنه شعر اين دو دهه تاثير گذاشته است و همين امر موجب شده تا نشر مرواريد گزيده‌اى از وى را در كنار گزينه‌هايى از شاعران تاثيرگذار معاصر منتشر كند.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: