کد خبر: 39730
تاریخ انتشار: شنبه, 04 خرداد 1398 - 16:13
ایمیل
چاپ

داخلی

»

اخبار کتاب

از کهن‌ترین نهج البلاغۀ جهان رونمایی می‌شود

به مناسبت شب‌های قدر در دهمین سه‌شنبۀ فرهنگی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از قدیمی‌ترین و نفیس‌ترین نسخۀ خطی نهج البلاغه رونمایی می‌شود.
از کهن‌ترین نهج البلاغۀ جهان رونمایی می‌شود

به گزارش  لیزنا،  مراسم رونمایی از کهن‌ترین نهج البلاغۀ جهان سه‌شنبه 7 خردادماه سال جاری و مطابق با بیست و سوم ماه مبارک رمضان، ساعت 10 صبح در محل موزۀ قرآن و نفایس و هدایای مقام معظم رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

این نسخۀ خطی که قدیمی‌ترین نسخۀ نهج البلاغه در جهان است، در سال 544 ه.ق به خط محمد بن محمد بن احمد النقیب به خط نسخ 17 سطری کتابت شده و دارای عناوین شنگرف و زنگار است.

در این نسخه که توسط مرحوم فاضل‌خان در 1065ق وقف کتابخانۀ آستان قدس رضوی شده، علاوه بر متن کامل نهج البلاغه، در انتهای کتاب دربارۀ نقش مُهرهای حضرت علی(ع) و تجلیل از نهج‌البلاغه، مطالبی عنوان شده است.

برخی دیگر از نهج البلاغه‌های خطی نفیس در گنجینۀ کتب خطی آستان قدس رضوی نیز از جمله نسخه‌ای مربوط به نیمۀ نخست قرن پنجم قمری در این نشست فرهنگی معرفی می‌شود.

این مراسم روز سه‌شنبه 7 خردادماه سال جاری و مطابق با بیست و سوم ماه مبارک رمضان، راس ساعت 10 صبح در محل موزۀ قرآن و نفایس و هدایای مقام معظم رهبری واقع در صحن کوثر حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار می‌شود.

حضور در این نشست فرهنگی برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

 

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: