کد خبر: 37761
تاریخ انتشار: شنبه, 03 آذر 1397 - 10:18
ایمیل
چاپ

داخلی

»

مطالب کتابداری

»

کتابخانه و کتابداری

 آیت الله جوادی آملی در دیدار مدیران و کارشناسان مکتا:

 کتابخانه های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند

منبع : لیزنا
 به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی، جمعی از مدیران و کارشناسان مجمع کتابخانه های حوزوی و دانشگاهی (مکتا) و مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی استان قم با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار کردند.
 کتابخانه های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند

 به گزارش لیزنا، در این دیدار محمدی شجاعی دبیر «مکتا» طی سخنانی با اشاره به اینکه هدف این مجمع تسهیل در دسترسی افراد به منابع تخصصی است، اظهار کرد: 36 کتابخانه عضو مجمع کتابخانه‌های تخصصی استان قم هستند  با عضویت هر یک از کتابخانه ها در این طرح پژوهشگران، محققان و کلیه اعضای کتابخانه عضو می توانند از سه میلیون جلد کتاب موجود در این کتابخانه ها استفاده نمایند.

سپس دکتر جباری مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی با تاکید بر ارائه خدمات نهاد کتابخانه های عمومی به کلیه سنین از کودک تا کهنسال گزارشی از برنامه ها و خدمات اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم ارائه کرد.

 آیت الله العظمی جوادی آملی در این دیدار با اشاره به اهمیت کتاب و کسب دانش در اسلام بیان کرد: دین ما با کتاب آغاز شده است، اما همین دین به ما گفته مطالعه کتاب و عالم شدن قدم اول است و ماندن در قدم اول چیزی جز خسارت نیست، انسان نباید به مطالعه و جمع آوری کتب دیگران اکتفا کند بلکه باید در گام بعدی، خود نویسنده و تولید کننده علم شود.

 ایشان ادامه داد: اساس کار باید این باشد که به دلالی علم بسنده نکنیم، بلکه خود تولید کننده علم شویم؛ الان اگر خروجی حوزه علمیه نجف را از ما بگیرند دست ما خالی خواهد بود، از کتب اربعه تا رسائل و مکاسب را آنها نوشتند و ما نتوانسته ایم در این مدت محققینی تربیت کنیم که آثاری را در آن سطح تولید کنند.

آیت الله جوادی آملی گفت: شخصی در محضر پیامبر عرض کرد یا رسول الله! محضر شما محضر علم است اما وقتی از محضر شما مرخص می شویم این فیض از ما قطع می شود، حضرت فرمود این مطالب را یادداشت کن و نکته بردار تا همواره آنها را در اختیار داشته باشی، لذا باید سعی کنیم از همان اول به نویسندگی و نوشتن عادت کنیم و یاد بگیریم که هر نکته علمی را که از اساتید و آثار علمی آموختیم به رشته تحریر درآوریم تا ماندگار شوند.

 آیت الله العظمی جوادی آملی با اشاره به نقش کتابخانه ها در پرورش محققین و علما اظهار داشت: قسمت بیشتر عمر علما در کتابخانه ها می گذشت، و اکنون نیز باید تمام امکانات تحقیق و پژوهشی به نحوی در کتابخانه ها فراهم باشد که محققین بتوانند به راحتی به منابع اصلی مراجعه کنند و تحقیق و پژوهش خود را پیش ببرند.

 ایشان با بیان این مطلب که کتابخانه ها ذخیره و سرمایه های ملی کشور هستند، افزود: دشمنان در گذشته تنها نفت و گاز ما را به غارت نبردند بلکه بسیاری از کتب و نسخ خطی ما نیز توسط آنها به غارت رفت، اکنون این وظیفه کتابخانه های تخصصی کشور است که میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند.

خواهشمند است جهت تسهیل ارتباط خود با لیزنا، در هنگام ارسال پیام نکات ذیل را در نظر داشته باشید:
۱. از توهین به افراد، قومیت‌ها و نژاد‌ها خودداری کرده و از تمسخر دیگران بپرهیزید و از اتهام‌زنی به دیگران خودداری نمائید.
۲.از آنجا که پیام‌ها با نام شما منتشر خواهد شد، بهتر است با ارسال نام واقعی و ایمیل خود لیزنا را در شکل دهی بهتر بحث یاری نمایید.
۳. از به کار بردن نام افراد (حقیقی یا حقوقی)، سازمان‌ها، نهادهای عمومی و خصوصی خودداری فرمائید.
۴. از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری نمائید.
۵. حتی الامکان از ارسال مطالب با زبانی غیر از فارسی خودداری نمائید.
نام:
ایمیل:
* نظر: